Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Polacy chcą OZE i popierają budowę elektrowni wiatrowych, wodnych i słonecznych

Polacy chcą OZE i popierają budowę elektrowni wiatrowych, wodnych i słonecznych

Niższa cena, obniżenie emisji gazów cieplarnianych i brak konieczności ponoszenia opłat za emisję CO2. To korzyści, które zdaniem Polaków przemywają za inwestowaniem w odnawialne źródła energii. Co jeszcze wynika z badania przeprowadzonego przez agencję badawczą YOTTA dla Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej?

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Transformacja energetyczna to konieczność

Polacy są świadomi, że zużywają coraz więcej energii, a więc zapotrzebowanie na nią będzie rosło. Według 74% Polaków za zwiększone zużycie energii odpowiada większa liczba posiadanych urządzeń elektrycznych.

Chcąc pokryć rosnące zapotrzebowanie na energię elektryczną, musimy inwestować w transformację energetyczną i dodatkowe źródła energii. Jak pokazują wyniki badania, zdaniem ankietowanych dostęp do taniej energii jest w stanie nam zapewnić: elektrownia jądrowa (65%), elektrownie wiatrowe na lądzie i morzu (odpowiednio 67% i 66%), fotowoltaika (65%) oraz elektrownie wodne – 64%. Zaledwie 32% ankietowanych wskazało na elektrownie węglowe.

1

Ponad ¾ Polaków popiera rozbudowę elektrowni wiatrowych na morzu i lądzie, a także elektrowni wodnych. 75% badanych popiera inwestycje w fotowoltaikę, a 65% z nich popiera budowę elektrowni jądrowej.

Polacy popierają budowę nowoczesnych i ekologicznych źródeł energii, takich jak elektrownie wodne, wiatrowe czy fotowoltaikę. To poparcie dla odnawialnych źródeł energii ogromnie nas cieszy, ponieważ widać w tym dużą odpowiedzialność konsumentów za przyszłość energetyczną i bezpieczeństwo naszego kraju – mówi Maciej Maciejowski z Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej.

Korzyści z OZE

Ankietowani pytani o to, jakie największe korzyści ich zdaniem wynikają z korzystania z odnawialnych źródeł energii wskazywali przede wszystkim jej niską cenę (62%), obniżenie emisji gazów cieplarnianych (57%) i brak konieczności ponoszenia opłat za emisję CO2 (53%). Ponad połowa badanych jako główną korzyść wskazywała bezpieczeństwo energetyczne, a co drugi na uniezależnienie od surowców kopalnych oraz od surowców zagranicznych (49%). Co czwarty badany jako główny argument  pokazujący korzyści z wynikające z korzystania z OZE uznał stabilne dostawy energii (41%).

2

źródło: informacja prasowa Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.