1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Polacy są coraz lepsi w ekologię, mówią badania. Pęka bańka mitów o tworzywach sztucznych

tworzywa sztuczne

Polacy są coraz lepsi w ekologię, mówią badania. Pęka bańka mitów o tworzywach sztucznych

Polacy są coraz lepsi w ekologię. Tak wynika z tegorocznych badań zrealizowanych przez Instytut IQS na potrzeby ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej #rePETujemy. Badani znacznie rzadziej niż w poprzedniej edycji raportu wskazywali, że tego typu opakowania stanowią większość wszystkich odpadów, czy że są one głównym źródłem mikroplastiku.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Bańka mitów o tworzywach sztucznych pęka

Pomimo tego, że coraz mniej Polaków (66% w 2022 roku vs 60% w 2021 roku) jest przekonanych, że szkło, papier i metal są bardziej przyjazne dla środowiska niż plastik, w dalszym ciągu jednak blisko połowa (49%) naszego społeczeństwa nadal błędnie sądzi, że w całym cyklu życia (m.in. produkcja, transport, recykling) butelki z tworzyw sztucznych generują największą emisję CO2. Dlaczego Polacy są coraz lepsi w ekologię?

– Tworzywa sztuczne są wszędzie z dwóch zasadniczych powodów. Po pierwsze ze względu na znakomite właściwości, a po drugie ze względu na to co z nimi robimy po użyciu. Od wielu już lat trwa negatywna medialna kampania jednoznacznie kojarząca opakowania z tworzyw sztucznych z mikroplastikiem czy emisją CO2. Nasze opinie i świadomość ekologiczna na szczęście zmieniają się. 

Jeszcze niedawno ekologiczną choinką była ta sztuczna. A dzisiaj? Nawołuje się do walki z tworzywami sztucznymi i wyboru zamiast plastikowych słomek – słomek metalowych, szklanych lub silikonowych. Czy te materiały są lepsze, bezpieczniejsze dla nas? Czy za jakiś czas nie będziemy z nimi walczyli? Czy sami nie stwarzamy sobie nowych problemów, z którymi już niedługo oczywiście w imię ekologii będziemy dzielnie walczyć? 

Chyba nie o to nam chodzi, aby spaść z deszczu pod rynnę… Nauka staje przed nowymi problemami, z którymi na pewno sobie poradzi. Problemy te jednak należy odważnie identyfikować i rozwiązywać, będąc w pełni świadomym podejmowanych decyzjimówi prof. dr hab. Rajmund Michalski, Instytut Podstaw Inżynierii Środowiska Polskiej Akademii Nauk w Zabrzu.

Jak Polacy ograniczają plastik i inne tworzywa sztuczne?

Polacy są coraz lepsi w ekologię  

W przypadku sposobów na ograniczenie zużycia tworzyw sztucznych wśród najczęściej wskazywanych znalazły się własne wielorazowe torby na zakupy (76%), niekorzystanie z jednorazowych słomek i sztućców (78%) oraz niekupowanie żywności opakowanej w plastik (31%).

W odniesieniu do tego ostatniego warto uważać, aby nie paść ofiarą swoich dobrych chęci. W sklepach często można spotkać się z tym, że pojedynczy ogórek czy cukinia pakowane są w termokurczliwą folię, co uważane jest za bezsensowne generowanie kolejnego plastikowego odpadku. 

W praktyce zabieg ten znacznie przedłuża przydatność warzyw do spożycia, minimalizując ryzyko ich popsucia się zarówno w transporcie, podczas magazynowania, na sklepowych półkach, jak i w naszych domach. 

Opakowania pełnią istotną rolę w zapobieganiu marnowaniu żywności – to one pozwalają na przedłużanie przydatności danych produktów poprzez np. szczelne pakowanie próżniowe i bariery zapobiegające psuciu się żywności na skutek wpływu różnego typu mikroorganizmów, powietrza czy też światła dziennego.

Istotnym problemem jest także zanieczyszczenie środowiska małymi drobinkami.

Co z tym mikroplastikiem?

W ciągu ostatnich miesięcy w dalszym ciągu wiele mówiło się również o mikroplastiku. Obiegające świat zdjęcia oceanów, po których pływają ogromne połacie opakowań z tworzyw sztucznych, nie pozostają bez znaczenia w kształtowaniu się opinii dotyczących plastiku wśród respondentów.

Podobnie, jak w zeszłym roku zostali oni zapytani o opinie na temat źródła pochodzenia oceanicznego plastiku. Okazuje się, że aż o 8 % (65% vs 57%) spadł odsetek osób zgadzających się z tym, że opakowania z tworzyw sztucznych są głównym źródłem mikroplastiku.

Pomimo tego, że obecny odsetek wynosi aż blisko 60%, jest to pozytywna zmiana, ponieważ w rzeczywistości mikroplastik pochodzi przede wszystkim z syntetycznych tkanin (35%), ścierających się opon samochodowych (28%), a także kurzu miejskiego (24%).

Możliwość recyklingu tworzyw sztucznych pozwala nam na przejście do gospodarki o obiegu zamkniętym z korzyścią zarówno dla środowiska naturalnego, jak i nas samych.

Nasze mądre wybory ważnym elementem gospodarki o obiegu zamkniętym

Opakowania z tworzyw sztucznych mogą spełniać zasady 4RE (REduce, REuse, REcycle, REplace) i często, co pokazują, chociażby wyniki badań LCA (Life Cycle Assessment – cykl życia produktów), są bardziej ekologicznym rozwiązaniem.

Należy również zdać sobie sprawę z tego, że zła sława ogólnie tworzyw sztucznych związana jest często z podejmowanymi przez nas decyzjami i nieprawidłowym gospodarowaniem odpadami – wyrzucamy je gdzie popadnie, przez co zanieczyszczane są lasy czy oceany. To od nas zależy, gdzie wyrzucimy zużytą butelkę PET: do środowiska, czy do żółtego kosza, z którego trafi do recyklingu i wróci do nas w postaci nowej butelki.

 – Za sprawą powielania szeregu mitów, wiedza Polaków na temat tworzyw sztucznych w dalszym ciągu jest dosyć niewielka. Zastąpienie plastiku alternatywnymi materiałami opakowaniowymi nie jest odpowiedzią na zanieczyszczenie i może nawet pogorszyć wpływ przemysłu na środowisko. Musimy o tym pamiętać, zastępując tworzywa sztuczne innymi, bardziej emisyjnymi materiałami. 

Kluczowe są segregacja i gospodarowanie odpadami, ponieważ to od indywidualnych decyzji i zachowań każdego z nas zależy więc czy opakowania będą mogły zostać przetworzone i ponownie wykorzystane, zyskując swoje „kolejne życie” – mówi Anna Urbańska, koordynator kampanii edukacyjnej #rePETujemy.

Polacy są coraz lepsi w ekologię, ale czy polska gospodarka może funkcjonować w obiegu zamkniętym? Zobacz artykuł:

źródło: mat. prasowe, repetujemy.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.