Polityka energetyczna IKEA

Coraz więcej firm funkcjonujących na arenie międzynarodowej przestawia się na politykę przyjazną środowisku naturalnemu. Jedną z nich jest IKEA, a o szczegółach jej działalności opowiedziała Katarzyna Dulko-Gaszyna, kierownik ds. społecznej odpowiedzialności i ochrony środowiska Grupy IKEA, w specjalnym wywiadzie udzielonym portalowi Świat OZE.

– Działania proekologiczne tudzież polityka proekologiczna Grupy IKEA wynika ze strategii zrównoważonego rozwoju; strategii People & Planet Positive, która wyznacza nasze cele, działania biznesowe, ale też aktywność w społeczeństwie i to, co oferujemy naszemu klientowi do roku 2020 i dalej. Naszą ambicją przede wszystkim są takie obszary, jak zaangażowanie w zwalczanie negatywnych skutków zmian klimatycznych, pozytywne działania w zakresie tworzenia miksu energetycznego, w tym głównie inwestycje w energię odnawialną, działania na rzecz gospodarki o obiegu zamkniętego i przeciwdziałanie marnotrawieniu, ale także przede wszystkim bardzo szeroka i aktywna promocja zrównoważonej konsumpcji – powiedziała Katarzyna Dulko-Gaszyna.

Firma założona przez Ingvara Kamprada od lat wspiera wiele akcji proekologicznych również w naszym kraju. Wśród nich można wymienić np. budowę stacji szybkiego ładowania pojazdów elektrycznych oraz plany elektryfikacji własnej floty samochodowej. W sklepach Ikea można kupić panele fotowoltaiczne, a IKEA Industry jest w Polsce jednym z największych producentów biopaliwa, jakim jest pellet. Szwedzka firma stara się też działać lokalnie. W 2017 roku wsparła znajdujący się w Jordanii obóz dla uchodźców Azraq instalacją fotowoltaiczną o mocy 2 MW, umożliwiając tym samym pokrycie bieżących potrzeb jego mieszkańców na energię.

Już w 2014 roku firma IKEA zadeklarowała chęć dołączenia do prestiżowej listy RE100, której członkowie pokrywają całe swoje zapotrzebowanie na energię ze źródeł odnawialnych.

Działania szwedzkiej firmy potwierdzają, że prowadzenie proekologicznej polityki energetycznej jest odpowiedzią na realne potrzeby dzisiejszych czasów.

 

Dodaj komentarz


You May Also Like

Rząd wystraszył się Unii i zmienił zdanie. Będą wiatraki i dekarbonizacja

Starsi Czytelnicy pamiętają pewnie zabawę z dawnego „Przekroju” pod tytułem „Wytęż wzrok i znajdź x szczegółów, którymi różnią się oba rysunki”. Wytężyliśmy się maksymalnie i poszukaliśmy różnic pomiędzy Krajowym Planem na Rzecz Energii i Klimatu przesłanym Brukseli oraz Polityką Energetyczną Państwa 2040 przeznaczoną na użytek krajowy. Okazało się, że w kilku punktach istotnie się różnią.

Chiny rosną w siłę, eksporterzy ropy tracą na znaczeniu

Chiny pełnią wiodącą rolę w dziedzinie energii odnawialnej i są obecnie największym na świecie producentem, eksporterem i instalatorem paneli słonecznych, turbin wiatrowych, baterii i pojazdów elektrycznych – tak wynika z najnowszego raportu Globalnej Komisji Geopolitycznej Przemian Energii, zaprezentowanego 11 stycznia w Abu Zabi. Na znaczeniu tracą liderzy rynku energetycznego opartego na paliwach kopalnych.