Polityka energetyczna IKEA

Coraz więcej firm funkcjonujących na arenie międzynarodowej przestawia się na politykę przyjazną środowisku naturalnemu. Jedną z nich jest IKEA, a o szczegółach jej działalności opowiedziała Katarzyna Dulko-Gaszyna, kierownik ds. społecznej odpowiedzialności i ochrony środowiska Grupy IKEA, w specjalnym wywiadzie udzielonym portalowi Świat OZE.

– Działania proekologiczne tudzież polityka proekologiczna Grupy IKEA wynika ze strategii zrównoważonego rozwoju; strategii People & Planet Positive, która wyznacza nasze cele, działania biznesowe, ale też aktywność w społeczeństwie i to, co oferujemy naszemu klientowi do roku 2020 i dalej. Naszą ambicją przede wszystkim są takie obszary, jak zaangażowanie w zwalczanie negatywnych skutków zmian klimatycznych, pozytywne działania w zakresie tworzenia miksu energetycznego, w tym głównie inwestycje w energię odnawialną, działania na rzecz gospodarki o obiegu zamkniętego i przeciwdziałanie marnotrawieniu, ale także przede wszystkim bardzo szeroka i aktywna promocja zrównoważonej konsumpcji – powiedziała Katarzyna Dulko-Gaszyna.

Firma założona przez Ingvara Kamprada od lat wspiera wiele akcji proekologicznych również w naszym kraju. Wśród nich można wymienić np. budowę stacji szybkiego ładowania pojazdów elektrycznych oraz plany elektryfikacji własnej floty samochodowej. W sklepach Ikea można kupić panele fotowoltaiczne, a IKEA Industry jest w Polsce jednym z największych producentów biopaliwa, jakim jest pellet. Szwedzka firma stara się też działać lokalnie. W 2017 roku wsparła znajdujący się w Jordanii obóz dla uchodźców Azraq instalacją fotowoltaiczną o mocy 2 MW, umożliwiając tym samym pokrycie bieżących potrzeb jego mieszkańców na energię.

Już w 2014 roku firma IKEA zadeklarowała chęć dołączenia do prestiżowej listy RE100, której członkowie pokrywają całe swoje zapotrzebowanie na energię ze źródeł odnawialnych.

Działania szwedzkiej firmy potwierdzają, że prowadzenie proekologicznej polityki energetycznej jest odpowiedzią na realne potrzeby dzisiejszych czasów.

 

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

Opracowano system zasilania energią słoneczną, który działa również w nocy

Innowacyjna bateria termiczna opracowana przez naukowców z Uniwersytetu Curtin będzie kluczem do systemu energii słonecznej zdolnego do produkcji energii elektrycznej przez noc. Pozwoli to instalacjom OZE rywalizować z paliwami kopalnymi jako realnym źródłem energii dla przemysłu komercyjnego i ciężkiego na całym świecie, w tym dla górnictwa.