Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Polska firma opracowała lekką kontenerową stację transformatorową dla elektrowni fotowoltaicznych

Polska firma opracowała lekką kontenerową stację transformatorową dla elektrowni fotowoltaicznych

Polska firma opracowała lekką kontenerową stację transformatorową dla elektrowni fotowoltaicznych

Lekka kontenerowa stacja transformatorowa przeznaczona dla farm fotowoltaicznych to najnowszy produkt firmy Elgór + Hansen S.A. (Grupa FAMUR). W ramach rozwiązania dostepna jest usługa #KlimatDlaStacji, czyli aranżacja obudowy stacji umożliwiająca wpisanie się obiektu w otoczenie.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Cel: neutralność krajobrazowa

Projekt, którego celem ma być dążenie do neutralności krajobrazowej farm fotowoltaicznych, powstał we współpracy z projektantkami i jest nowością na rynku. Do projektu zaproszono Małgorzatę Romanowską i Kingę Pawlik, duet product designerek.

– Zaproszenie nas do projektu #KlimatDlaStacji postrzegamy jako promocję dobrych praktyk współpracy przemysłu ze środowiskiem projektantów – mówi Kinga Pawlik, asystentka  w Pracowni Projektowania Zintegrowanego Produktu na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.

Lekka stalowa konstrukcja stacji umożliwia postawienie jej na bloczkach fundamentowych. Nie wymaga wieloetapowego transportu i budowania specjalnej drogi dojazdowej, jak ma to miejsce obecnie, w przypadku powszechnie stosowanych rozwiązań.

Wszystko to ułatwi klientom jeszcze szybszy montaż obiektu w miejscu docelowym. Stacja ma mieć także, oprócz możliwości dopasowania do otoczenia, funkcję zdalnego sterowania.

Zdalne sterowanie stacją transformatorową

Wraz z wprowadzeniem na rynek nowego produktu firma chce oferować swoim klientom dodatkową usługę #KlimatDlaStacji, czyli możliwość wpasowania stacji w otoczenie, w którym ta będzie pracować. Zlokalizowana niedaleko farmy fotowoltaicznej stacja ma być także zarządzana zdalnie. 

(…) Nasza stacja cechuje się wysoką jakością techniczną oraz małym ciężarem, który ułatwia jej transport. Projektując stację zwróciliśmy szczególną uwagę na stworzenie systemu komputerowego do jej monitorowania, co w konsekwencji umożliwi zdalne zarządzanie takim obiektem wyjaśnia Karol Opielka, Dyrektor ds. Rozwoju w Elgór + Hansen S.A

Stacja w modelowej aranżacji zostanie zaprezentowana podczas najbliższych Międzynarodowych Targów Expo Katowice w dniach 6-9 września 2022 roku.

Tworzenie lekkich stacji transformatorowych potrzebne jest jeszcze z jednego powodu. Transformatory stabilizują polską sieć elektroenergetyczną.

Transformatory dla polskiej sieci

Montaż transformatorów o mocy zwiększonej w stosunku do zapotrzebowania odbiorców jest jednym z działań proponowanych przez Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej (PTPiREE). 

W Polsce mamy już ponad milion prosumentów, a przyłączanie nowych mikroinstalacji fotowoltaicznych wpływa na nasz system elektroenergetyczny. Polskie sieci przesyłowe stają się przeciążone. Odmowa przyłączenia fotowoltaiki do sieci jest coraz częstszym zjawiskiem, a operatorzy sieci dystrybucyjnych (OSD) chcą mieć do tego pełne prawo. Z tej właśnie przyczyny, oprócz magazynów energii, stabilizacja sieci w Polsce wymaga także większej liczby transformatorów.

źródło i zdj. główne – mat. prasowe Elgór + Hansen S.A.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.