Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Polska nadal największym trucicielem Europy

Polska nadal największym trucicielem Europy

Europejska Federacja Transportu i Środowiska AISBL przedstawiła ranking przedsiębiorstw emitujących największe emisje dwutlenku węgla w całej Unii Europejskiej. Dwie polskie elektrownie trafiły do niechlubnego TOP10. Jedna znalazła się na podium.

Niechlubny ranking 10 największych emitentów CO2 w UE

Europejska Federacja Transportu i Środowiska AISBL przygotowała zestawienie największych emitentów CO2 na terenie całej Unii. W rankingu znalazły się firmy związane z transportem i komunikacją, między innymi Ryanair oraz Mediterranean Shipping Company. 

Transport odpowiedzialny za znaczne emisje gazów cieplarnianych

Loty samolotem są najbardziej emisyjnym sposobem przemieszczania się ludzi. MSC jest z kolei koncernem specjalizującym się w transporcie towarów drogą morską. W swojej flocie posiada jeden z największych na świecie kontenerowców. W rankingu największych emitentów Ryanair znalazł się na 8, a MSC na 7 miejscu.

Umieszczające te dwie firmy AISBL  liczy na włączenie sektora transportowego do europejskiego handlu emisjami CO2. Nad tą sprawą już pochylił się Parlament Europejski.

Polska na liście największych trucicieli w Unii Europejskiej

Na liście największych emitentów dwutlenku węgla w UE znalazły się również dwie elektrownie z Polski. Najwięcej gazów cieplarnianych do atmosfery oddaje Elektrownia Bełchatów. Federacja obliczyła, że w ostatnim roku wyemitowała ona aż 32,74 Mt CO2. Ranking zamyka z kolei Elektrownia Kozienice. Jej roczna emisja wynosi 10,46 Mt.

Dla porównania, wspomniany wcześniej Ryanair w ostatnim roku wyemitował 10,53 Mt, zaś MSC 10,72 Mt dwutlenku węgla. 

Źródło: polsatnews.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.