Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Ranking krajów najbardziej przyjaznych środowisku. Dania na 1, Polska na 37 miejscu

łąka

Ranking krajów najbardziej przyjaznych środowisku. Dania na 1, Polska na 37 miejscu

Z badania przeprowadzonego przez naukowców z uniwersytetów Yale i Columbia wynika, że najbardziej przyjazne środowisku są kraje europejskie. W przygotowanym rankingu pierwsze 10 miejsc zajęły właśnie one.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Kraje najbardziej przyjazne środowisku

Jak donosi Forbes, na pierwszym miejscu światowego rankingu znalazła się Dania. Za nią kolejno uplasowały się Luksemburg, Szwajcaria, Wielka Brytania, Francja, Austria, Finlandia, Szwecja, Norwegia i Niemcy. Stany Zjednoczone zajęły dopiero 24. miejsce.

Autorzy badań podkreślają, że wysokie wyniki europejskich państw, które znalazły się w czołówce rankingu są wynikiem długoterminowych działań. Przy typowaniu pierwszych miejsc naukowcy brali pod uwagę m.in. obowiązujące w konkretnych państwach programy, których celem jest ochrona zdrowia publicznego oraz ochrona zasobów naturalnych.

Polska na 37 miejscu

Na dalszych miejscach rankingu znalazły się Japonia (12), Australia (13) i Kanada (20). Za Stanami Zjednoczonymi są natomiast Korea Południowa (28), Singapur (39), Argentyna (54) i Brazylia (55).

W rankingu państw najbardziej przyjaznych środowisku Polska zajęła 37. Miejsce. Nasz kraj w zestawieniu uplasował się za Rumunią (32), Węgrami (33), Litwą (35), Łotwą (36), a przed Singapurem (39), Bułgarią (41), Chile (44) oraz Serbią (45).

Ranking zamykają Sierra Leone, Afganistan oraz Mjanma, a ostatnie, 180. miejsce, przypadło Liberii.

Równowaga i konsekwencja 

Prowadząc badania pod uwagę brano 32 kluczowe kwestie dotyczące zrównoważonego rozwoju. Państwa z pierwszych miejsc rankingu mają  „zdrowe środowisko oraz witalny ekosystem”.

Narody, które prowadzą politykę ochrony środowiska z rozwagą i konsekwencją i zobowiązaniem do przestrzegania analiz opartych na danych, przewyższają te, które są bardziej przypadkowe w swoim podejściu do zrównoważonego rozwojupowiedział profesor Daniel Esty z Uniwersytetu Yale.

Esty podkreślił jednak, że państwa, które w rankingu zostały uznane za przyjazne środowisku, również mają problemy z ochroną natury.

Źródło: rp.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.