Ranking krajów najbardziej przyjaznych środowisku. Dania na 1, Polska na 37 miejscu

Ranking krajów najbardziej przyjaznych środowisku. Dania na 1, Polska na 37 miejscu

Z badania przeprowadzonego przez naukowców z uniwersytetów Yale i Columbia wynika, że najbardziej przyjazne środowisku są kraje europejskie. W przygotowanym rankingu pierwsze 10 miejsc zajęły właśnie one.

Kraje najbardziej przyjazne środowisku

Jak donosi Forbes, na pierwszym miejscu światowego rankingu znalazła się Dania. Za nią kolejno uplasowały się Luksemburg, Szwajcaria, Wielka Brytania, Francja, Austria, Finlandia, Szwecja, Norwegia i Niemcy. Stany Zjednoczone zajęły dopiero 24. miejsce.

Autorzy badań podkreślają, że wysokie wyniki europejskich państw, które znalazły się w czołówce rankingu są wynikiem długoterminowych działań. Przy typowaniu pierwszych miejsc naukowcy brali pod uwagę m.in. obowiązujące w konkretnych państwach programy, których celem jest ochrona zdrowia publicznego oraz ochrona zasobów naturalnych.

Polska na 37 miejscu

Na dalszych miejscach rankingu znalazły się Japonia (12), Australia (13) i Kanada (20). Za Stanami Zjednoczonymi są natomiast Korea Południowa (28), Singapur (39), Argentyna (54) i Brazylia (55).

W rankingu państw najbardziej przyjaznych środowisku Polska zajęła 37. Miejsce. Nasz kraj w zestawieniu uplasował się za Rumunią (32), Węgrami (33), Litwą (35), Łotwą (36), a przed Singapurem (39), Bułgarią (41), Chile (44) oraz Serbią (45).

Ranking zamykają Sierra Leone, Afganistan oraz Mjanma, a ostatnie, 180. miejsce, przypadło Liberii.

Równowaga i konsekwencja 

Prowadząc badania pod uwagę brano 32 kluczowe kwestie dotyczące zrównoważonego rozwoju. Państwa z pierwszych miejsc rankingu mają  „zdrowe środowisko oraz witalny ekosystem”.

Narody, które prowadzą politykę ochrony środowiska z rozwagą i konsekwencją i zobowiązaniem do przestrzegania analiz opartych na danych, przewyższają te, które są bardziej przypadkowe w swoim podejściu do zrównoważonego rozwojupowiedział profesor Daniel Esty z Uniwersytetu Yale.

Esty podkreślił jednak, że państwa, które w rankingu zostały uznane za przyjazne środowisku, również mają problemy z ochroną natury.

Źródło: rp.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.