Polska w pierwszej piątce krajów z najwyższym rozwojem fotowoltaiki

Polska w pierwszej piątce krajów z najwyższym rozwojem fotowoltaiki

Według analizy SolarPower Europe do 31 grudnia 2019 roku inwestorzy zdążą zainstalować w sumie 16,7 GW w całej UE mocy z instalacji fotowoltaicznych. W porównaniu z minionym rokiem jest to skok o ponad 100 procent!

Stowarzyszenie przedstawiło ranking największych europejskich wzrostów. Na pierwszym miejscu znalazła się – co może być dużym zaskoczeniem – Hiszpania.  Po wielu latach stagnacji rozwoju OZE, obecny rząd odblokowuje małe inwestycje. Choć autokonsumpcja i aktywność prosumencka odnotowuje wzrost, to gwałtowny skok Hiszpanie zawdzięczają dużym instalacjom, które powstały dzięki wsparciu państwa w systemie aukcyjnym. Swój wkład w osiągnięciu najlepszego wzrostu miały instalacje budowane bez rządowych gwarancji, ale oparte o wieloletnie umowy z komercyjnymi odbiorcami. W tym roku w Hiszpanii przyłączono już łącznie 4,7 GW mocy samej fotowoltaiki.

Na drugim miejscu znaleźli się wieloletni liderzy OZE – Niemcy z wynikiem 3,2 GW na plusie. Za nimi uplasowali się Holendrzy – 2,5 GW oraz Francuzi. Piąte miejsce należy zaś do Polski. W naszym kraju do końca roku zostaną wybudowane instalacje PV o łącznej mocy 784 MW. 

Jak zauważa portal gramwzielone.pl, Ukraina – choć nie była brana pod uwagę – ma znacznie wyższe rezultaty od Polski. Nasi wschodni sąsiedzi tylko w pierwszej połowie powiększyli swoją moc z fotowoltaiki o 1252 MW. Warto dodać, że pod koniec 2018 roku posiadali już 1388 MW.