1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Polska zrywa umowy z Rosją w sprawie gazociągów

Polska zrywa umowy z Rosją w sprawie gazociągów

13 maja polski rząd przyjął uchwałę, która blokuje dostawy rosyjskiego gazu. Polska wypowiedziała porozumienie dot. budowy gazociągów, które miały przechodzić przez terytorium RP. 

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Nie będzie gazu z Rosji?

Surowce energetyczne importowane z Rosji stały się istotną kartą przetargową w sytuacji wojny w Ukrainie. Po tym, jak w ubiegłym miesiącu Gazprom zatrzymał dostawy gazu do Polski, rząd przyjął uchwałę, która zablokowała przepływ rosyjskiego paliwa kopalnego przez gazociąg Jamalski. 

Nasz rząd od lat realizował konsekwentnie strategię dywersyfikacji źródeł i kierunków dostaw gazu do Polski. Po niemal 30 latach, 13 maja 2020 r. przyjęliśmy uchwałę dotyczącą wypowiedzenia porozumienia z Rosją ws. budowy systemów gazociągów do tranzytu gazu przez terytorium RP i dostawach rosyjskiego gazu z Rosji powiedziała Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska

Szefowa MKiŚ dodaje, że plany uniezależnienia się od rosyjskich źródeł rząd realizował od dłuższego czasu. Inwazja Rosji na Ukrainę jedynie potwierdziła słuszność tego celu. 

Od zawsze wiedzieliśmy, że Rosja nie jest wiarygodnym partnerem. Lata 2006, 2009 czy 2014 znaczone były kolejnymi nieuzasadnionymi przerwami dostaw przez Rosję dodaje minister

Czy to oznacza koniec rosyjskiego gazu? 

Rosyjski gaz dalej płynnie do Niemiec

Gazociąg Jamal-Europa, o łącznej długości 4196 kilometrów, miał dać dostęp Europie do złóż gazu ziemnego z Rosji. Relację polsko-rosyjską ws. realizacji gazociągu rozpoczęło porozumienie w 1993 roku, zgodnie z którym wykonawcami projektu miały być przede wszystkim polskie firmy. Inwestorem i właścicielem polskiego odcinka gazociągu Jamal-Europa jest EuRoPol GAZ, czyli PGNiG, Gazprom oraz Gas-Trading. 

Gazociąg Jamalski ciągnie się przez Rosję, Niemcy, Białoruś i Polskę. Odcinek przecinający Polskę liczy 684 km i przebiega przez 5 województw: podlaskie, mazowieckie, kujawsko-pomorskie, wielkopolskie i lubuskie. 

Uchwała przyjęta 13 maja blokuje bezpośrednie dostawy rosyjskiego gazu do Polski, nie wpływa jednak przesył tego surowca przez terytorium RP do Niemiec. Tym samym odcinkiem gaz może być transportowany z sąsiedniego kraju do Polski. 

Anna Moskwa twierdzi, że: 

Wygaśnięcie porozumienia w sposób jednoznaczny i stanowczy kończy historię polsko-rosyjskich relacji gazowych. 

Czy w Polsce zabraknie gazu? 

Chociaż ceny gazu idą gwałtownie w górę, Polska jest przygotowana na nadchodzącą zimę. Kilka dni temu UE przyjęła porozumienie ws. magazynowania gazu, która stawia obowiązek tworzenia zapasów tego surowca na zimę. Magazyny mają być pełne w co najmniej 80%, aby zabezpieczyć państwa przed potencjalnymi przerwami w dostawach. 

Wszystko wskazuje na to, że Polacy nie mają powodów do obaw tego rodzaju. Niedawno stan napełnienia instalacji magazynowych w Polsce przekroczył już 90%.

Źródło: PAP

Fot. główne: Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.