Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Polski oddział Microsoft zasilany zieloną energią

Polski oddział Microsoft zasilany zieloną energią

Lightsource bp, spółka należąca do koncernu bp, podpisała długoterminową umowę sprzedaży energii słonecznej z koncernem Microsoft. Podpisanie tej umowy stanowi przełomowy krok dla obu firm, ponieważ to pierwszy tego typu kontrakt zawarty w Polsce.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

46 tysięcy MWh bezemisyjnej, zielonej energii

Produkcja energii elektrycznej w Polsce jest jedną z bardziej emisyjnych w Unii Europejskiej, dlatego energia odnawialna odgrywa kluczową rolę w ograniczaniu emisji gazów cieplarnianych w kraju i całym regionie. Zawarcie długoterminowej umowy PPA zapewni polskiemu oddziałowi Microsoftu odbiór energii z instalacji o mocy 40 MW i umożliwi zasilanie Krajowego Systemu Elektroenergetycznego w około 46 tysięcy MWh bezemisyjnej, zielonej energii elektrycznej rocznie, co odpowiada zużyciu ponad 21 tysięcy gospodarstw domowych w Polsce. Umowa wspiera również cel Microsoftu – zasilanie w 100% bieżącej działalności zieloną, czystą energią do 2025 roku.

– Energia słoneczna ma do odegrania ogromną rolę w transformacji energetycznej Polski. W ciągu ostatnich dwóch lat, od kiedy Lightsource bp rozpoczął działalność w Polsce, nasz zespół zbudował portfel projektów PV o łącznej mocy ok 2,5 GW. Umowa z Microsoftem jest wkładem naszej firmy w ekologiczną przyszłość Polski i wspiera dekarbonizację rozwijającej się polskiej gospodarkipodkreśliła Kareen Boutonnat, dyrektor generalna Lightsource bp na Europę i region Azji i Pacyfiku.

Microsoft a zrównoważony rozwoju 

Giganta technologicznego, czyli Microsoftu nie trzeba nikomu przedstawiać. Firma już w 2020 roku ogłosiła, że do 2030 roku chce być w pełni przyjazna dla środowiska przez zerową emisję dwutlenku węgla, dodatni bilans wodny i zerową ilość odpadów.

Do działań na rzecz środowiska firma zachęca także swoich klientów. W czerwcu 2022 roku uruchomiła chmurę na rzecz zrównoważonego rozwoju – Microsoft Cloud for Sustainability. To rozwiązanie, które oferuje narzędzia cyfrowe do pomiaru i redukcji emisji. Nowe funkcje pomiaru emisji Emissions Impact Dashboard pomagają klientom platformy Azure zrozumieć ich wpływ na środowisko i ograniczać go. Więcej informacji na temat działań prośrodowiskowych firma umieszcza w corocznych raportach. 

– Aktywność Microsoft Azure systematycznie się rozwija i rozszerza na nowe regiony. Cieszymy się, że możemy zrealizować naszą pierwszą umowę z Lightsource bp, dzięki której możemy przyspieszyć dekarbonizację polskiej gospodarki i wypełnić nasze zobowiązanie do bycia bezemisyjnym do 2030 roku powiedział Adrian Anderson, dyrektor generalny ds.energii odnawialnej i bezemisyjnej w Microsoft.

Czym jest Lightsource bp?

Lightsource bp zajmuje się rozwojem i zarządzaniem projektami energii słonecznej. Celem firmy jest dostarczanie konkurencyjnej cenowo, wytwarzanej w zgodzie z zasadami zrównoważonego rozwoju, energii słonecznej dla firm i społeczności na całym świecie. Zapewnia klientom pełną obsługę, od wstępnego wyboru lokalizacji, finansowania i wydawania pozwoleń, po długoterminowe zarządzanie projektami solarnymi. Lightsource bp to ponad 1100 specjalistów branżowych pracujących w 19 krajach.

źródło: informacja prasowa 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.