Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Polskie powietrze w katastrofalnym stanie

Polskie powietrze w katastrofalnym stanie

Polska jest jednym z największych trucicieli Europy za sprawą nieustannie emitowanych zanieczyszczeń powietrza przedostających się do atmosfery. Jest to niezwykle smutne, że do tematu zagrożeń płynących z powodu otaczających nas zanieczyszczeń podchodzi się z przymrużeniem oka, nie traktując tego tematu z należytą powagą.

750x200 doublebillboard zaproszenie big

Wielu naukowców bije na alarm ostrzegając, że ogromna ilość zanieczyszczeń znajdujących się w powietrzu na naszym terytorium przyczynia się do wielu niebezpiecznych chorób takich jak między innymi przewlekłe infekcje laryngologiczne czy rak płuc. Dotychczas Polska była postrzegana jako kraj z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem na terytorium Europy. Niestety w ostatnich dniach kolejna miejscowość w naszym kraju stała się liderem światowego, niechlubnego rankingu.

Mowa o małym mieście Skała, znajdującym się w 20 km odległości od Krakowa – polskiej stolicy smogu. To właśnie tam, w sylwestrową noc w powietrzu znajdowało się 980 mikrogramów szkodliwych zanieczyszczeń powietrza. Jest to katastrofalny wynik, unikatowy na skalę świata – przebija on bowiem zanieczyszczenia znajdujące się w Pekinie, gdzie dochodzą one do poziomu 740 mikrogramów na metr sześcienny. Różnica na niekorzyść Polski jest taka, że Skała to niespełna 4-tysięczne miasto, a stolica Chin ma 20 milionów mieszkańców – więc kilka tysięcy razy więcej.

Katastrofalny stan powietrza w Polsce ma wielu ojców. Przede wszystkim jest to efekt błędnej polityki energetycznej państwa opartej na węglu kamiennym, który nie tylko jest nieopłacalny w wydobyciu, ale również zatruwa środowisko naturalne, czyli każdego z nas. Coraz większy ruch uliczny, w którym nie brakuje starych, mało ekologicznych samochodów również jest jedną z przyczyn. W tym przypadku nie można zbytnio winić mieszkańców, ponieważ sytuacja ekonomiczna wielu z nich nie pozwala na zakup nowego samochodu, zgodnego z obecnymi, europejskimi standardami emisji spalin. Nie zmienia to jednak faktu, że w słoneczne dni warto wybrać się na przejażdżkę rowerem, bądź skorzystać z komunikacji miejskiej zostawiając swój samochód w garażu. Jest to o wiele lepsze rozwiązanie, bowiem prócz mniejszej emisji spalin, ograniczane są także korki, co daje możliwość szybszego dotarcia do celu.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.