1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Ponad 100-letnia Elektrownia Wodna Gubin zostanie zmodernizowana

Ponad 100-letnia Elektrownia Wodna Gubin zostanie zmodernizowana

Postawiona w 1905 r. Elektrownia Wodna Gubin doczekała się modernizacji. Przebudowa ma zwiększyć aktualne możliwości produkcji energii o ponad 400 MWh. Projekt jest inwestycją właściciela obiektu – PGE Energia Odnawialna. 

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Najstarsza elektrownia wodna w Polsce będzie zmodernizowana 

Elektrownia Wodna Gubin w korycie rzeki Nysa Łużycka działa od 1905 r., co czyni ją jednym z najstarszych obiektów hydrotechnicznych w kraju. Składa się z trzech hydrozespołów z śmigłową turbiną Kaplana o łącznej mocy 1,1 MW. W ciągu ponad 100 lat pracy elektrownia przechodziła już cztery przebudowy – kolejno w latach 1927, 1957, 1970, 1974.

image
Elektrownia Wodna Gubin na rzece Nysie Łużyckiej. Rok 1924. Źróło: polska-org.pl/

Niedawno ogłoszono ponowne plany przebudowy elektrowni, tak aby mogła bezawaryjnie produkować energię przez najbliższe 40 lat. Za projekt odpowiada właściciel obiektu – PGE Energia Odnawialna. Inwestycja będzie dofinansowana w wysokości 6 mln złotych z budżetu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach Programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu. Całkowity koszt projektu to około 13,8 mln złotych, co oznacza, że NFOŚiGW pokrywa około 45% potrzebnych środków na modernizację. 

Wzrost mocy o 10%

Modernizacja EW Gubin zostanie przeprowadzona w kilku etapach i ma obejmować wszystkie hydrozespoły. W pierwszej kolejności będą to Hz 2 i Hz 3 wraz z całym zapleczem technologicznym. Następnie zostanie odnowiony hydrozespół Hz 1 oraz wszystkie jego elementy: aparat kierowniczy, wirnik, łożysko nośne i główne, a także generator transformatora. Remont ma obniżyć poziom emisji CO2 uwalniany przez elektrownię. 

Przebudowa jednej z najstarszych elektrowni wodnych w Polsce ma zakończyć się w pierwszym kwartale 2024 roku. Wówcza będzie ona produkować o 10% więcej energii niż przed modernizacją – 4845 zamiast 4405 MWh. Jak twierdzi realizator inwestycji, prezes zarządu PGE Energia Odnawialna, taka ilość energii jest w stanie zaspokoić zapotrzebowanie 2000 gospodarstw domowych. 

qn 1Hminzmy80SQHOZAgrErmcZg ZtCXQaDAkaFwPNIuNsvYXOzt 7wgXHhm6qXhvFwZi2PfeC5fVD onIMzlg21CuPiGYmQPgj1xaOl5WyGINUDiXzkYlG7siYYL8kPkijStvdFY zpvd7gZQJzMBE
Elektrownia Wodna Gubin. Źródło: B.Mikołajko/Wikimedia Commons 

Co ważne, modernizacja Elektrowni Wodnej Gubin wpisuje się w rozwój zrównoważonej gospodarki wodnej. Zastosowane zostaną tu rozwiązania chroniące bioróżnorodność i harmonijne funkcjonowanie organizmów rzecznych, w tym lokalnych gatunków ryb. To doskonały przykład połączenia ekologii z ekonomią, wielowiekowego dziedzictwa w zakresie wykorzystywania hydroenergetyki z nowoczesną technologiąpodkreśla Artur Michalski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.Oprócz Elektrowni Wodnej Gubin, PGE Energia Odnawialna modernizuje również kilka innych obiektów: Elektrownię Wodną Dębe oraz Elektrownię Szczytowo-Pompową Porąbka-Żar. 

Źródło: pgeeo.pl, gov.pl

Fot. główna: polska-org.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.