Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Ponad 13 GW mocy z fotowoltaiki w Polsce. Rozwój energii słonecznej wraca do normy

Ponad 13 GW mocy z fotowoltaiki w Polsce. Rozwój energii słonecznej wraca do normy

W marcu 2023 roku moc zainstalowana fotowoltaiki w Polsce przekroczyła 13 GW. Od stycznia do sieci przybyło około 1000 MW z nowych elektrowni słonecznych. To udowadnia, że rozwój energii słonecznej w kraju wrócił na właściwe tory. 

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Ponad 13 GW mocy z fotowoltaiki w Polsce 

W najnowszym biuletynie Agencji Rynku Energii możemy dowiedzieć się, że rozwój fotowoltaiki w Polsce odniósł kolejny, ważny sukces. W marcu br. moc elektrowni słonecznych przekroczyła 13 GW i wyniosła dokładnie 13 021,2 MW. 

To bardzo dobry wynik, biorąc pod uwagę, że dokładnie rok temu zainstalowana moc fotowoltaiki była poniżej 10 GW. W samym marcu do sieci przybyło instalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy 276,9 MW, natomiast w całym pierwszym kwartale wzrost mocy wyniósł 832,1 MW. 

Ten wynik utwierdził pozycję fotowoltaiki jako najpopularniejszego źródła odnawialnej energii w Polsce. Pod koniec marca moc wszystkich rodzajów OZE (elektrowni wodnych, wiatrowych, fotowoltaicznych, biogazowych, na biomasę oraz hybrydowych) wyniosła 23 492,3 MW, przy czym instalacje PV stanowiły prawie 55% tego wyniku. 

Jakich instalacji przybyło najwięcej?

50 tys. nowych prosumentów 

Niezmiennie, największą część zainstalowanych mocy fotowoltaicznych stanowią instalacje prosumenckie (poniżej 50 kW). Aktualnie jest ich 1 241 574, a ich łączna moc wynosi już ponad 9 350 MW. Dla porównania, pod koniec grudnia 2022 roku było ich o 48,5 tysiąca mniej. To dobra informacja, która pozwala sądzić, że rozwój fotowoltaiki wrócił na właściwe tory. 

W zeszłym roku, w związku z szeregiem wydarzeń wpływających na niepewną sytuację przyszłych prosumentów, przyrost instalacji fotowoltaicznych poniżej 50 kW znacznie zwolnił. Mimo tego, w 2022 roku Polska znalazła się w czołówce krajów UE z największym przyrostem mocy z PV. 

W minionym roku w Polsce dołączono około  4,9 GW energii ze słońca, co oznacza wzrost o 29% w porównaniu z 2021 rokiem. Ten wynik zakwalifikował nas na podium zaraz za Niemcami i Hiszpanią. 

OZE wybiły kolejny rekord 

We wtorek 10 maja między 11:00 a 12:00 OZE wyprzedziły inne źródła i pokryły najwięcej krajowego zużycia. Fotowoltaika działała z mocą 8 273 MWh, a wiatraki wykręciły 5 575 MWh. Łącznie oba źródła działały z mocą niemal 13,9 GW, zaspokajając 68,5% zapotrzebowania. A to nie wszystko, biorąc pod uwagę wyniki dobowe, odnawialne źródła energii produkowały więcej prądu niż elektrownie węglowe. 

Najlepszą z wiadomości jest fakt, że pomimo rekordowej produkcji, tym razem Polskie Sieci Elektroenergetyczne nie zleciły ograniczenia produkcji energii z OZE. To dlatego, że część wyprodukowanej energii udało się wyeksportować do krajów sąsiednich: Czech, Słowacji i Ukrainy. 

Źródło: ARE

Fot. główna: Canva 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.