Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Pozwólmy naturze oddychać i sprzątnijmy śmieci z lasu #5

ekoświęta

Pozwólmy naturze oddychać i sprzątnijmy śmieci z lasu #5

Lasy zajmują 30% powierzchni naszego kraju. Jak podają dane komunalne, opłaty za wywóz śmieci z polskich lasów sięgają rocznie ponad 20 milionów złotych. Martwa natura jest ładna? Może i tak, ale tylko na płótnie. Dlatego podczas świąt najlepiej zająć się oczyszczaniem, a nie marnowaniem.

BANER MOBILEB1
Reklama

Podczas świąt zechcemy odetchnąć świeżym powietrzem i z pewnością skierujemy się w stronę lasów, gór, parków i rezerwatów. Wśród tych miejsc znajdują się z pewnością takie obszary, w których zamiast białego puchu, czy jaskrawego mchu, widoczne są zalegające odpady. Stwórzmy sobie i naturze warunki do życia w czystości.

Zaśmieceni

W Polsce za nielegalne zaśmiecanie lasów płaci się 500 złotych. Ryzyko otrzymania  grzywny nie przekonuje wszystkich na równi. I pewnie z tego powodu w samym roku 2018 zlikwidowano ponad 10 tysięcy nielegalnych wysypisk śmieci w lasach, a to tylko niewielki procent realnej liczby odpadów zalegających w lasach. Sytuacja – według MŚiK – ma się zmienić, tj. kary za wyrzucanie śmieci mają być znacznie wyższe.

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

Kreatywność tych, którzy zostawiają odpady w lasach jest nieograniczona – oprócz znajomego widoku jednorazowych masek i rękawiczek, natknęliśmy się nieraz na masę plastikowych opakowań, puszek, szklanych butelek, gruzu, czy styropianu. Można natknąć się także na fotele samochodowe, opony, beczki po chemikaliach (odpady niebezpieczne), wielkogabarytowe elektrośmieci, a nawet odcięte głowy owiec, czy pozostałości ryb, na które natknęli się leśnicy z Pomorza w 2019 roku.

Zabierz 5 z lasu

Ogólnopolska akcja, która polega na zebraniu 5 sztuk śmieci z lasu, zachęca do udziału wszystkich turystów i piechurów, dla których liczy się przyroda. Dzięki temu, że zbierzemy ze wspólnej przestrzeni czyjeś śmieci, pozwolimy zwierzętom leśnym żyć z dala od naszych odpadów i my sami z pewnością poczujemy się lepiej. 

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama

Akcja #podnieś5 to z kolei inicjatywa lokalna, a jej pomysłodawczyni od kilku lat zajmuje się zbieraniem odpadów z różnych zakątków Ziemi, od Tajlandii, przez beskidzkie szlaki, krakowskie dzielnice, aż po Pustynię Błędowską!

121241859 2888335978062326 5099465293556419787 o
Źródło: facebook.com/podnies5limanowa

Link do tej wspaniałej inicjatywy tutaj.

Przyłączcie się do naszej akcji i publikujcie zdjęcia z Waszą, świąteczną 5 śmieci! Niech moc natury będzie z Wami!

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.