Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Przez koronawirusa spadły ceny praw do emisji CO2

Ministerstwo Środowiska wspiera węgiel, ale także Odnawialne Źródła Energii

Przez koronawirusa spadły ceny praw do emisji CO2

Na europejskim rynku praw do emisji Co2 nastąpiło załamanie – od początku bieżącego roku ceny tych praw spadły już o 40%. Za tonę emisji dwutlenku węgla zapłaci się tyle, co w 2018 roku.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Jeszcze niedawno wśród wielu unijnych polityków pojawiały się głosy postulujące zwiększenie ceny praw do emisji CO2 do 50 euro za tonę. Ekolodzy domagali się natomiast, aby ceny te były jeszcze wyższe – do 100 euro za tonę. Obecnie przez epidemię koronawirusa nastąpił dwuletni regres rynku cen emisji.

Zeszłoroczna wartość rynku osiągnięta m.in. poprzez ogłoszenie celów Unii Europejskiej, które dotyczyły redukcji zanieczyszczeń, a także reforma, która redukowała liczbę oferowanych praw do emisji przekraczała 200 mld euro. W zeszłym tygodniu ceny praw emisji dwutlenku węgla taniały dwukrotnie – o ponad 10%. W sumie od początku tego roku spadły już o 40%. W poniedziałek 23 marca cena emisji wynosiła 14,30 euro za tonę.

To, że cena praw do emisja spada kiedy gospodarka hamuje, jest logiczne, a nawet pożądane, ponieważ w trudnych czasach firmy stają w obliczu innych wyzwań. Do 2030 roku emisje, które będą miały pokrycie w systemie praw, zostaną zredukowane do 43 proc. w porównaniu z 2005 rokiem. Spadająca cena praw nie zmieni tegopowiedział Peter Vis, doradca w Rud Pedersen Public Affairs w Brukseli, który wcześniej, pracując dla Komisji Europejskiej, pomagał tworzyć system handlu prawami do emisji.

źródło: pb.pl

Fot. główna: Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.