Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Raport: Działania europejskich spółek energetycznych to porażka wobec zobowiązań net zero. PGE, ENEA i Tauron na czarnym końcu

Raport: Działania europejskich spółek energetycznych to porażka wobec zobowiązań net zero. PGE, ENEA i Tauron na czarnym końcu

Inicjatywa Europe Beyond Coal and Ember opublikowała raport, który analizuje realizację celów dekarbonizacji przez 21, kluczowych spółek energetycznych. Wniosek: żadna z nich nie robi wystarczająco, a brak działań znacznie spowalnia transformację energetyczną w Europie. 

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Europejskie spółki energetyczne kontra neutralność klimatyczna

BEH, CE Oltenia,ČCEZ, Drax, EDF, EnBW, ENEA, Enel, ENGIE, EPH, Fortum/Uniper, Iberdrola, Naturgy, PGE, RWE, SSE, Sev.En, STEAG, Tauron, Vattenfall and Ørsted – działania tych spółek zostały wzięte pod uwagę przy badaniach raportu “Limited utility: The European energy companies failing on net zero commitments”

Każda z tych firm bardzo dobrze wie, czego wymaga się od nich, aby spełnić swoje zobowiązania zerowych emisji netto, więc rozdźwięk między ich tak zwaną „ambicją” a tym, co faktycznie zamierzają wykonać, jest bardzo wymowny.

Czas wyznaczyć granicę: jeśli firmy nie dostosują swoich planów biznesowych do pośrednich etapów wymaganych do realizacji zobowiązań w zakresie zerowych emisji netto, instytucje finansowe zapewniające im wsparcie muszą interweniować
powiedziała Kaarina Kolle, główna autorka raportu.

Okazuje się, że żadna z nich nie podejmuje wystarczających działań, aby sprostać celom postawionym przez Porozumienia Paryskie, a także ambicjom raportu Międzynarodowej Agencji Energetycznej na temat neutralności klimatycznej sektora energetycznego do 2050 roku. Jakie kryteria przyjęli autorzy raportu?

  1. Wycofanie węgla do 2030 roku w krajach rozwiniętych.
  2. Zeroemisyjna energetyka do 2035. 
  3. Wzrost udziału energetyki solarnej i wiatrowej w latach 2020-2030. 

Tylko 9 organizacji jest gotowych na wycofanie węgla do 2030 roku 

Zaledwie 43% spółek ma szansę sprostać jednemu z celów Międzynarodowej Agencji Energetycznej. Autorzy raportu zauważyli też brak transparentności wobec celów dotyczących wyeliminowania gazu. Na podstawie dostępnych informacji nie zapowiada się, aby którakolwiek z organizacji przestała wydobywać gaz ziemny po 2035 roku. 

Rozwój OZE jest zadowalający tylko w przypadku dwóch spółek – francuskiej EDF oraz duńskiej Ørsted. Ørsted odnotował dziesięciokrotny wzrost, a EDF prawie siedmiokrotnie. Niestety, to zdecydowanie za mało, aby spełnić cel założony przez IEA, czyli zapewnienia 40% zapotrzebowania energetycznego przez odnawialne źródła do 2030 roku. 

Polskie spółki energetyczne z najgorszym wynikiem 

Na liście przeanalizowanych spółek znaleźli się polscy dostawcy energii – PGE, ENEA i Tauron. Spośród kryteriów, które przyjęli autorzy raportu, polskie spółki energetyczne znajdują się na czarnym końcu. Żadna z nich nie zaproponowała żadnego terminu wycofania węgla z obrotu przed rokiem 2050 (czyli krajowym zobowiązaniem), nie wspiera zeroemisyjnej energetyki do 2035 roku, a udział odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym jest poniżej progu oceny. 

Nie dziwi to w kontekście kampanii, która jest idealnym dowodem na to, że polskie spółki energetyczne nie chcą realizować unijnej polityki klimatycznej: 

Sektor energetyczny spowalnia potrzebną transformację? 

PGE, ENEA oraz Tauron znajdują się w czołówce spółek z największym śladem węglowym. W przypadku Polskiej Grupy Energetycznej to ponad 55 ton w 2020 roku, co sytuuje ją na drugim miejscu spośród wszystkich. 

zmMhY3CTgr9Hm4rKFxRGoTHbCiBjmqTtB dKVzMIfc2PLBrIyoi1cuKo FDiqlYgBBbfOvzFSZaTGv0Vd r7S6P J7lRqwsP5NA
Emisje spółek energetycznych w 2020 roku/ źródło: Raport “Limited Utility” 2022. 

Polskie spółki to także te, które mają największy udział węgla w miksie energetycznym. Dla firm Tauron i ENEA to aż 90%. Nieznacznie mniej spala PGE – w tym wypadku aż 80% zapotrzebowania energetycznego zaspokaja węgiel. Żadna z nich nie planuje postawić na OZE do 2030 roku. Celem Tauronu jest 66%, PGE 50%, ENEA 30%. 

Wnioski udowadniają jak puste są działania względem deklaracji

Ustalenie odległych celów net zero na 2050 rok bez zaplanowanej ścieżki odejścia od węgla, mimo istnienia jasno sprecyzowanych przez ośrodki naukowe dat granicznych, może budzić uzasadniony niepokój zarówno ze strony społeczeństwa obywatelskiego, jak i inwestorówkomentuje Jan Chudzyński, analityk Fundacji „Rozwój TAK – Odkrywki NIE”.

Pełen raport można przeczytać tutaj

Źródła: “Limited Utility: The European energy companies failing on net zero commitments” (Europe Beyond Coal and Ember, 2022), Ziemia na rozdrożu 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.