Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Razem dla planety. W wielu miastach na świecie i w Polsce zgasną światła

Razem dla planety. W wielu miastach na świecie i w Polsce zgasną światła

26 marca o godzinie 20:30 na 60 minut w wielu domach, biurowcach, galeriach handlowych zgasną światła. W ten sposób w symbolicznym geście wyrazimy swoją troskę o planetę. A wszystko w ramach akcji Godzina dla Ziemi organizowanej przez WWF.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Refleksja nad kondycją planety

Akcja Godzina dla Ziemi ma sprowokować nas wszystkich do refleksji nad kondycją planety, ale też zmotywować do podjęcia działań rzecz jej ratowania. Na czym polega? W tym samym czasie – dniu i godzinie czasu lokalnego cały świat symbolicznie gasi światło. To już 15. edycja w Polsce, a 16. na świecie. W 2007 roku po raz pierwszy w Sydney w ponad 2 milionach domów wyłączono światło na godzinę. Od tego czasu co roku w Godzinie dla Ziemi bierze udział coraz więcej podmiotów. Osoby prywatne wyłączają w swoich domach, firmy w swoich biurach, zarządcy przygaszają oświetlenie galerii handlowych, a władze miast iluminacje budynków. W Godzinie dla Ziemi biorą udział setki milionów ludzi z ponad 7000 miejscowości w 170 państwach na całym świecie. W poprzednich edycjach aż 10 400 zabytków i pomników znajdujących się w różnych częściach naszego globu przez 60 minut nie było oświetlone.

Jak będzie w tym roku?

Udział w tegorocznej edycji zadeklarowało się już ponad 100 miast, obiektów i instytucji. Światła zgasną w Warszawie, Wrocławiu, Gdańsku, Opolu, Łódź, Poznaniu czy Słupsku. Wygaszony zostanie m.in. Zamek Królewski w Warszawie, Pałac Kultury i Nauki, Pałac Prezydencki, Kancelarie Sejmu i Senatu, PGE Narodowy w Warszawie, Ergo Arena w Gdańsku, Teatr Wielki w Łodzi, Muzeum Częstochowskie, Sukiennice w Krakowie, Stary Browar w Poznaniu, a także uniwersytety i politechniki w wielu miastach. 

Do tegorocznej akcji włączyły się też m.in. wszystkie galerie NEPI Rockcastle. 12 galerii NEPI Rockcastle w 10 miastach Polski wygasi na tę symboliczną godzinę część oświetlenia w pasażach handlowych, część oświetlenia na parkingach, a także oświetlenie zewnętrznej elewacji. Na godzinę zgasną również logotypy na elewacjach galerii.

Poprzez udział w akcji chcemy symbolicznym gestem zachęcić do refleksji na temat klimatycznych wyzwań, ale również codziennych nawyków, od których bardzo wiele dziś zależy. Oprócz strategicznych, systemowych rozwiązań to właśnie ewolucja nawyków jest kluczowa do wprowadzenia tak potrzebnych zmian – w trosce o planetę i jej zasoby naturalne mówi Przemysław Wasiluk, Operations Asset Manager w NEPI Rockcastle Polska.

W Godzinie dla Ziemi bierze udział również firma AMS, lider rynku OOH w Polsce. 

W tym roku włączamy się w „Godzinę dla Ziemi WWF”, przygaszając oświetlenie na naszych digitalowych nośnikach w 8 największych polskich aglomeracjach. Ponadto, co godzinę będziemy publikować ekologiczne wskazówki i zachęcać wszystkich do zmiany postaw na bardziej przyjazne planecie. Plansze edukacyjne przygotowane wspólnie z naszym partnerem merytorycznym WWF ukażą się na stu Digital Citylightach, czyli w największej tego typu sieci Digital OOH w Polsce – mówi Grażyna Gołębiowska, dyrektor marketingu AMS.

Po co gasimy światło? 

W Godzinie dla Ziemi WWF nie chodzi o oszczędzanie energii. Zgaszenie światła to symboliczny wyraz troski o naszą planetę, różnorodność biologiczną lądów, mórz i oceanów. To zwrócenie uwagi na to, że wszyscy powinniśmy żyć w sposób przyjazny środowisku i z szacunkiem do zasobów naturalnych Ziemi.  

– Ochrona mórz i oceanów, które zajmują 70% powierzchni Ziemi, jest naszym obowiązkiem. Stanowią one bogaty rezerwuar różnorodności biologicznej – wiele morskich gatunków nie jest jeszcze poznanych, a nawet odkrytych. Oceany produkują ponad połowę wytwarzanego tlenu na Ziemi i pochłaniają nadmiar dwutlenku węgla. Musimy więc o nie dbać, zarówno dla naturalnego bogactwa i piękna tych ekosystemów, jak i dla samych siebie –  tak jak dbamy o własne zdrowie – mówi Andrzej Ginalski, starszy specjalista ds. ochrony ekosystemów morskich WWF. 

Zgaszenie światła na godzinę nie odwróci zmian klimatu, nie powstrzyma nadmiernej emisji gazów cieplarnianych i nie polepszy jakości powietrza. Może jednak skłonić nas do refleksji i podjęcia odpowiednich działań.

Źródło: wwf.pl, agora.p,informacja prasowa NEPI Rockcastle

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.