28 marca o 20.30 rozpocznie się Godzina dla Ziemi

W najbliższą sobotę, 28 marca o 20.30 ludzie w całej Polsce i na świecie wyłączą na jedną godzinę światła i urządzenia elektryczne. Tegoroczna, polska akcja odbędzie się pod hasłem “Nie tamujmy rzek – niech płyną”. Już 16 miast zadeklarowało wzięcie udziału.

Po bardzo łagodnej zimie, bez dużych ilości opadów, w Polsce eksperci oraz środowiska rolnicze i przyrodnicze prognozują, że w tym roku doświadczymy dotkliwej suszy. Inicjatorzy “Godziny dla Ziemi” przekonują, że wbrew przekonaniom, tamy szkodzą środowisku, pozbawiając duże obszary wody oraz naruszając rzeczną faunę. Aktywiści przekonują, że należy renaturalizować polskie systemy rzeczne. 

Fotowoltaika od Columbus Energy

Już 20 lat temu, Światowa Komisja ds. Zapór w swoim raporcie „Zapory a rozwój” wskazała na to, że niesprawiedliwy rozkład korzyści stawia pod znakiem zapytania profity płynące z istnienia wielu zapór w porównaniu z rozwiązaniami alternatywnymi z punktu widzenia zaspokajania potrzeb gospodarki wodnej i energetycznej” – przekonuje WWF.

W ramach tej inicjatywy rozpoczęli rozmowy z wojewodami, którzy odpowiadają za działania przeciwpowodziowe i te związane z zagrożeniami środowiskowymi, aby przekonać ich do działania na rzecz ochronę systemów rzecznych. Symbolem akcji ma być jesiotr – ryba słodkowodna, która historycznie była jedną z najważniejszych w polskich rzekach, a dziś praktycznie wymarła. WWF obecnie zbiera podpisy pod petycją, która ma zapobiec budowie kolejnej zapory na Wiśle w Sierzawie. Jej powstanie drastycznie wpłynie na przyrodę i gatunki zwierząt na obszarach Natura 2000 oraz zwiększy problem suszy. 

Akcja symbolicznego wyłączenia światła na godzinę ma oznaczać sprzeciw wobec nadmiernej konsumpcji energii, odejścia od węgla i redukcji emisji gazów cieplarnianych oraz szerzenie świadomości o konieczności ochrony środowiska. Godzina dla Ziemi zrodziła się w 2007 roku w Sydney. Od tamtej pory miasta z ponad 150 krajów co roku gaszą latarnie uliczne. W sobotniej “Godzinie” swój udział zapowiedziały też polskie miasta, m.in.: Warszawa, Olsztyn, Szczecin, Rzeszów, Katowice, Poznań, Elbląg, Gdańsk, Bydgoszcz, Chojnice, Gorzów Wielkopolski, Hajnówka, Głogów, Białystok, Zamość i Włocławek.

Więcej informacji znajdziesz tutaj.