Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Rekordowe temperatury w październiku. Termometry pokazały prawie 26°C

Rekordowe temperatury w październiku. Termometry pokazały prawie 26°C

Trudno uwierzyć, że to październik… Pod względem temperatur ubiegły miesiąc był powyżej normy w prawie całej Polsce. Nic dziwnego, skoro Światowa Organizacja Meteorologiczna, podaje, że ocieplenie w Europie dwukrotnie przekroczyło globalną średnią. To “żywy obraz ocieplającego się świata”. 

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Rekordowe temperatury w październiku

Za nami najgorętsze lato w historii Europy. Jak potwierdził Copernicus, temperatura w okresie czerwiec-sierpień była o 0,4°C wyższa w porównaniu do 2021 roku i o 1,34°C wyższa w stosunku do średniej z ostatnich trzydziestu lat. Wysokie temperatury powróciły wyjątkowo szybko. Tuż po względnie chłodnym wrześniu termometry w Polsce znów przekroczyły 20°C. W ostatni dzień października w Zakopanem odnotowano aż 23°C.

TpB1ALK6W4xge807j6yP89PsfXlbtShl Z5eY7oV 6cOZXxbpDYas3lE7WvkD9cX9cz5oMTi4YHLlluocyiaRMlraXXBeaN5aUt6QJiQ18ZhopyuDpVsaiRn0V9zUUkw Cmb9IXS
Miesięczna anomalia temperatury w kraju. Październik 2022. Źródło: IMGW

Jak podał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej: 

Najwyższe odchylenie zanotowano w Zielonej Górze, gdzie średnia miesięczna temperatura powietrza wyniosła 12,6°C i była o 3,3°C powyżej normy. Najwyższa średnia temperatura miesięczna: 12,6°C wystąpiła w Zielonej Górze, w Słubicach i w Legnicy, a najniższa w Suwałkach i wyniosła 9,7°C. Najwyższą temperaturę maksymalną: 25,5°C zanotowano w Jeleniej Górze 30 X, a najniższą temperaturę minimalną, -4,2°C, w Kozienicach  21 X. Na Kasprowym Wierchu 20 X temperatura minimalna wyniosła -6,3°C. 

Oprócz wysokich temperatur, październik w Polsce był również wyjątkowo suchym miesiącem. 

Największe przekroczenie miesięcznej normy opadu wystąpiło w Lesznie i było to 117,6% normy. Spadło tam 44,9 mm deszczu. Najwyższą miesięczną sumę opadów zanotowano w Lesku: 58,4 mm. Najwyższa dobowa suma opadów wystąpiła 2 X w Lęborku i wyniosła 33,5 mm, oraz na Kasprowym Wierchu 3 X – 35,3 mm.

Fala upałów w październiku 

Nie tylko Polska odnotowała takie anomalie. Lato przeciągnęło się tego roku w całej Europie. Ostatnie dni października przyniosły temperaturę sięgającą nawet 35°C – taką liczbę termometry pokazały w Hiszpanii 27. października. 

Francja odnotowała najcieplejszy październik od 1945 roku, czyli początku rejestrów. Średnia temperatura w kraju wyniosła nawet 17°C . To 3-4°C powyżej normalnego poziomu. Pod koniec miesiąca w mieście Bordeaux słupki rtęci wzrosły do 30°C. Tak wysokiej temperatury Francja nie zarejestrowała w tej części roku ani razu. 

Z kolei w  Austrii na szczycie Kolomansberg, który sięga 1000 m n.p.m. w nocy odnotowano aż 20,4°C. To temperatury, które powietrze osiąga w trakcie nocy tropikalnej. 

Temperatury w Europie wzrosły ponad dwukrotnie względem globalnej średniej

Jak donosi Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) w raporcie podsumowującym 2021 rok, temperatury w całej Europie przekroczyły już globalną średnią dwukrotnie. W latach 1991-2021 klimat ocieplił się w średnim tempie około +0,5°C na dekadę. 

To jeszcze bardziej zła wiadomość, biorąc pod uwagę, że nasz kontynent jest jednym z najszybciej rozwijających się regionów świata pod względem rozwiązań i technologii ograniczającej emisję gazów cieplarnianych. 

Europa przedstawia żywy obraz ocieplającego się świata i przypomina nam, że nawet dobrze przygotowane społeczeństwa nie są bezpieczne przed skutkami ekstremalnych zjawisk pogodowych. W tym roku, podobnie jak w 2021 roku, duże części Europy zostały dotknięte rozległymi falami upałów i suszą, które podsycają pożary. W 2021 roku ekstremalne powodzie spowodowały śmierć i zniszczeniapodkreślił sekretarz generalny WMO prof. Petteri Taalas. 

Źródła: public.wmo.int, imgw.pl, reuters.com, washingtonpost.com

Fot. główna: Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.