Rewolucja na rynku fotowoltaiki: panele perowskitowe

Sektor zielonej energii dynamicznie się rozwija. Niezbędne jest wdrażanie nowych metod produkcyjnych, które pozwolą efektywniej korzystać z energii słonecznej. Wszystko po to, by zwiększyć udział OZE w miksie energetycznym. Z pomocą przychodzą nowoczesne rozwiązania takie jak panele perowskitowe.

Panele przyszłości

Lekka konstrukcja, elastyczna struktura i częściowa przezroczystość to kilka z ważniejszych cech paneli perowskitowych. Są przystosowane do pracy w nietypowych warunkach. Z powodzeniem można je stosować w branży budowlanej, transportowej czy tekstylnej i nanosić np. na tworzywa sztuczne, papier lub ubrania.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Panele fotowoltaiczne to przyszłość, ponieważ energia ze słońca jest nieograniczona. Ograniczone są natomiast miejsca, gdzie można zainstalować tradycyjne panele – podkreśla w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Innowacje Olga Malinkiewicz, założycielka Saule Technologies produkującej ogniwa fotowoltaiczne z perowskitu.

Moc korzyści

W porównaniu z tymi krzemowymi, paneli perowskitowych możemy używać w wielu miejscach i w różnych warunkach. Potrafią bowiem pobierać energię nawet przy niepełnym nasłonecznieniu. Dlatego mogą być stosowane w krajach, którym zależy na zwiększeniu udziału OZE w miksie energetycznym, a gdzie korzystanie z paneli krzemowych jest nieefektywne. Najcieńsze z nich mają postać 20-nanometrowego filmu i są częściowo przezroczyste, przez co sprawdzą się m.in. na elewacjach przeszklonych budynków.

Potrzebne są nowe rozwiązania, bo jest jeszcze mnóstwo obszarów, które moglibyśmy wykorzystać na panele oparte na nowych technologiach. Moglibyśmy pokrywać nimi te budynki, dla których zwykłe panele są za ciężkie. Albo w miastach, na zurbanizowanych obszarach, na fasadach budynków. Moglibyśmy pokrywać nimi również mniejsze rzeczy – sprzęty elektroniczne, samochody czy żagle – wymienia Olga Malinkiewicz.

Perowskit jako minerał został odkryty w górach Ural i nazwany tak od Lwa Pierowskiego, założyciela rosyjskiego towarzystwa geograficznego, mineraloga.

Potencjał perowskitów

Program testów pilotażowych technologii perowskitowej od Saule Technologies prowadzony przez firmę Skanska zakończył się sukcesem. Prototypowe ogniwa pokryły fasadę warszawskiego biurowca Spark. Testy dowiodły, że nadają się do takiego zastosowania. Innowacyjnym materiałem zainteresowała się też krakowska spółka z sektora energetyki odnawialnej Columbus Energy. Firma zainwestowała 10 mln euro w rozwój Saule Technologies, stając się jej największym udziałowcem. W planach ma dystrybucję polskich ogniw perowskitowych. Pierwsze z nich mają trafić na rynek na początku 2021 roku.

 – Stworzyliśmy ogniwo, które jest cienkie, elastyczne, kolorowe i niemal nic nie waży. A jednocześnie jego wydajność jest taka jak paneli krzemowych. I trzeba zaznaczyć, że jest wydrukowane. Dużą siłą tej technologii jest metoda produkcji, która nie powoduje zatruwania środowiska ani powstawania odpadów, do której nie potrzeba ciężkiego przemysłu, a służy do generowania energii elektrycznej podkreśla Olga Malinkiewicz.

Źródło: biznes.newseria.pl, innowacje.newseria.pl