Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Rewolucja w napędzie maszyn rolniczych

tractor

Rewolucja w napędzie maszyn rolniczych

Elektryczny ciągnik? A może zasilany wodorem? Rewolucja w transporcie drogowym trwa – na rzecz elektromobilności odchodzi się od ropy. Czy podobnie jest w przypadku maszyn rolniczych?

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Elektryczny ciągnik 

Amerykańska firma technologiczna Monarch w grudniu zeszłego roku wprowadziła na rynek elektryczny, inteligentny ciągnik, który może być obsługiwany bez udziału kierowcy. Monarch Tractor twierdzi, że projekt rozwiązuje wiele problemów jednocześnie: odciąża ludzi od wyczerpującej pracy i wpisuje się w ideę zrównoważonego rozwoju i troski o środowisko. Estetyka traktora wykracza poza dotychczasową wizją maszyn rolniczych. Koszt to 50 tys. dolarów.

Z kolei w 2019 r. w Chinach pokazano autonomiczny ciągnik Super Tractor I. 

Wodorowy kombajn

Wkrótce na ulicach i torach kolejowych spotkamy, być może, coraz więcej pojazdów komunikacji publicznej wykorzystujących wodór. To najczystsze paliwo, a zarazem najbardziej rozpowszechniony pierwiastek na ziemi, jest tanie oraz dostępne. Niskoemisyjne biopaliwo wodorowe odnosi duże sukcesy w Europie w branży kolejowej oraz autobusowej. Wodorowy ciągnik New Holland skonstruowała holenderska firma Jos Scholman z Nieuwegein. W zeszłym roku zaprezentowano z kolei pierwszy chiński ciągnik wodorowy, który korzysta z sieci 5G, a energię gromadzi w akumulatorach litowo-jonowych.

Pq HIMavxys6PAm46UrsSzJvhUg3a9o vu5A2FSl7Se7g9kjquaXcB6EqMtBeiOire RSIkTBHwX eUr5fuJC4IMpl4lfpfJBTe4F 2I hMnIyX95X4sqowPcMiLKk4qsXlO7tBz
Traktor na wodór, źródło: inhabitat.com

W Polsce mamy dużo wodoru (w kraju produkuje się około milion ton wodoru rocznie), ale po pierwsze należy go oczyścić, po drugie znaleźć efektywny sposób transportowania go, a następnie przechowywania. Wodór to z pewnością dobre rozwiązanie dla zrównoważonego rolnictwa, ale jak na razie praktykowane stosunkowo rzadko.

Biogaz

Kombajny na biogaz już jeżdżą po europejskich polach. New Holland Methane to traktor zasilany biogazem. Model New Holland T6 Methane Power jest pierwszym na świecie ciągnikiem produkcyjnym zasilanym w 100% metanem. Ta maszyny idealnie sprawdzą się w przypadku samowystarczalnych gospodarstw, produkujących własny biometan. Użycie tego traktora gwarantuje zamknięcie czystego cyklu produkcji i zużycia wszystkich surowców w samowystarczalnym energetycznie gospodarstwie.

Spaliny z dala od upraw

Niskoemisyjne maszyny rolnicze obniżyłyby emisje i zagwarantowały, choć w części, bezpieczeństwo żywności. Redukcja zanieczyszczeń wynika także z unijnych norm. 

Dzięki dotacjom wprowadzenie większej liczby zeroemisyjnych maszyn rolniczych mogłoby być łatwiejsze i szybsze. Na razie barierą pozostaje koszt zakupu maszyn oraz jego użytkowania.

źródło: ivtinternational.com, agriculture.newholland.com, farmer.pl, inhabitat.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.