Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Rosja będzie monitorować katastrofy klimatyczne

Rosja będzie monitorować katastrofy klimatyczne

Roscosmos poinformował, że prace rozpoczął system satelitarny Kanopus-V, który monitorować będzie klęski żywiołowe i katastrofy klimatyczne wywołane przez człowieka. Satelity mają wykrywać m.in. pożary lasów oraz emisje substancji zanieczyszczających.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

„System kosmiczny Kanopus-V został przyjęty do służby. Odpowiednią decyzję podjęła państwowa korporacja kosmiczna Roscosmos 26 września 2019 r.” – podała rosyjska agencja w wydanym oświadczeniu.

Satelity Kanopus-V o wadze 465 kg zostały umieszczone na orbicie heliosynchronicznej na wysokości około 510 km. Wdrażanie systemu rozpoczęło się już 22 lipca 2012 roku, kiedy to w przestrzeni kosmicznej umieszczono pierwszą satelitę Kanopus-V. Przewidywano, że jej działanie potrwa 5 lat i zakończy się w 2017 r., jednak sprzęt funkcjonuje do dzisiaj. W kolejnych latach do systemu podłączano kolejne satelity – w 2017 roku uruchomiono Kanopus-V-IK, w 2018 r. kolejno Kanopus-V nr 3, 4, 5 i 6.

Rosyjska korporacja kosmiczna zakłada, że grupa satelitów Kanopus-V ma umożliwi szybkie wykrywanie pożarów lasów oraz emisji substancji zanieczyszczających. System będzie monitorował także naturalne zjawiska hydrometeorologiczne oraz działalność rolniczą. Ponadto technologia, dzięki prowadzeniu badań terytorium Rosji z częstotliwością dwa razy na dobę, ma pomóc w tworzeniu map topograficznych.

fot: NASA

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.