Na przedmieściach Krakowa stanął dom, którego dach pokrywa trawnik

W związku z wysokimi cenami gruntów w podmiejskiej części Krakowa stanął dom, którego dach schodzi prawie do samej ziemi. Takie rozwiązanie zapewnia prywatność mieszkańcom od strony drogi dojazdowej oraz północnych sąsiadów.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Dom za Dachem, bo tak ze względu na nietypową budowę został nazwany obiekt, powstał na skutek dynamicznego rozwoju miasta, które zagarniając coraz większe obszary zieleni, skłoniło projektantów do zastosowania zupełnie innych rozwiązań.

Przepisy wymogły na Bartłomieju Drabiku, architekcie projektu, zastosowanie skośnego dachu, co stanowiło wyzwanie zarówno techniczne, jak i finansowe. Zielony, północny dach zyskał spadek 45 stopni, a jego powierzchnię obsadzono rozchodnikami. Dzięki temu nie wymaga podlewania, nawet podczas długotrwałych suchych okresów.

Kolejnym charakterystycznym elementem stała się konstrukcja z drewna klejonego z ukośnie poprowadzonymi elementami, przenikająca także do wnętrza budynku. Znacznie mniejsza, południowa część dachu pokryta została panelami fotowoltaicznymi. Natomiast elewacje Domu za Dachem wykonano z desek cedru kanadyjskiego, który nie wymaga zabezpieczeń przed czynnikami atmosferycznymi i owadami, przez co z czasem nabierze srebrno-szarego odcienia.

Dzięki nietypowej budowie powierzchnia dachu zielonego znacznie przekroczyła powierzchnię terenu zajętą przez sam budynek. – Można powiedzieć, że oddano naturze z nawiązką, to co jej zabrano – mów architekt.