1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Ruszył Indeks Dekarbonizacji Polskiej Gospodarki. Na czym polega ten projekt?

Ruszył Indeks Dekarbonizacji Polskiej Gospodarki. Na czym polega ten projekt?

Ruszył Indeks Dekarbonizacji Polskiej Gospodarki. Na czym polega ten projekt?

W czwartek 6 czerwca ogłoszono inaugurację działania Indeksu Dekarbonizacji Polskiej Gospodarki. Indeks, tworzony na bazie ankiet skierowanych do przedsiębiorstw w Polsce, ma na celu przedstawienie trendów w zielonej transformacji gospodarki, ale także wsparcie budowy szerokiej świadomości społecznej na temat zrównoważonego rozwoju. Inicjatywa ta ma również określić główne wyzwania związane z dekarbonizacją dla biznesu w Polsce. Za projekt odpowiedzialna jest Fundacja Instrat, która współpracuje z firmą Quemetica i Pracodawcami Rzeczypospolitej Polskiej.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Jak polskie firmy podchodzą do dekarbonizacji?

Celem indeksu jest stworzenie narzędzia, które zainspiruje publiczną dyskusję na temat tempa i perspektyw dekarbonizacji oraz transformacji energetycznej w Polsce. Jego odczyty będą prezentowane raz na pół roku w efekcie analizy badania ankietowego przesyłanego do krajowych przedsiębiorstw, które mierzą się z wieloma wyzwaniami związanymi ze zrównoważonym rozwojem.

Za merytoryczne przygotowanie indeksu i późniejsze opracowywanie wyników odpowiada Fundacja Instrat. Metodologia narzędzia oparta jest na badaniach ankietowych, które mają wskazać trendy i aktualne wyzwania dla polskiej gospodarki związane z dekarbonizacją i zrównoważonym rozwojem. W przyszłości indeks ma stać się platformą do wymiany opinii między firmami, regulatorami oraz administracją centralną. Inspiracją dla stworzenia Indeksu Dekarbonizacji Polskiej Gospodarki był wskaźnik PMI (Purchasing Managers Index).

– Indeks Dekarbonizacji będzie odzwierciedleniem nastrojów polskiego biznesu wobec wyzwań jakie niesie ze sobą dekarbonizacja. To wartościowe i unikatowe uzupełnienie dostępnych obecnie danych o działalności firm z obszaru ESG. Aspekty środowiskowe są podwójnie istotne dla działalności przedsiębiorstw. Po pierwsze, w coraz większym stopniu wpływają one na ich zdolność konkurencyjną i atrakcyjność dla szerokiego grona interesariuszy. Po drugie, od wdrażania tych czynników zależy tempo i sukces dekarbonizacji całej gospodarki – podkreśla Michał Hetmański, Prezes Zarządu Fundacji Instrat.

Nowy indeks pokaże podejście polskiego biznesu do kwestii ekologii

Dystrybucję ankiet wśród przedstawicieli polskiego biznesu zapewnią Pracodawcy RP – największa polska organizacja zrzeszająca pracodawców, mająca formalne umocowanie w Radzie Dialogu Społecznego, podmiocie odpowiedzialnym za prowadzenie tzw. społecznego dialogu trójstronnego na linii rząd – pracodawcy – związki zawodowe. Organizacja posiada rozbudowaną i aktywną strukturę odpowiedzialną za relacje z firmami-członkami, co pozwoli sprawnie obsłużyć proces wysyłki i zbiórki ankiet.

– Indeks Dekarbonizacji Polskiej Gospodarki ma szansę stać się inspiracją do powstania swoistego forum dla przedsiębiorstw, które umożliwi dialog na temat obecnych i przyszłych wyzwań związanych z dekarbonizacją. Jako Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej skupiamy liczne firmy działające w kluczowych sektorach gospodarki, również te, w których kwestie dekarbonizacji znajdują się w centrum uwagi. To ważne dla powodzenia realizacji naszej inicjatywy – mówi Rafał Dutkiewicz, Prezes Zarządu Pracodawców RP.

– Czytaj także: Co robiły polskie firmy dla zrównoważonego rozwoju? Nowy raport Forum Odpowiedzialnego Biznesu

Źródło: informacja prasowa – Quemetica

Fot. Quemetica, Canva (AndreyPopov)

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.