Ruszyła budowa największej farmy wiatrowej na Śląsku

Pod Gliwicami rozpoczęła się budowa farmy wiatrowej o mocy 66 MW. Będzie to największa tego typu instalacja w regionie. Głównym wykonawcą jest firma Aldesa, a za realizację projektu odpowiada francuski deweloper Akuo Energy. 

Prace Aldesy przed rozpoczęciem rozpoczęciem budowy

Na początku Aldesa rozpoczęła instalację transformatora 115/33 kV w miejscowości Wielowieś pod Gliwicami. Firma wybudowała także 15 km dróg dojazdowych, przygotowała fundamenty oraz położy w sumie 30 km przewodów elektrycznych. Zamontowany transformator powstał w łódzkich zakładach ZREW, posiada moc znamionową 63 MVA i waży 83 tony. 

Fotowoltaika od Columbus Energy

Jakie turbiny pojawią się pod Gliwicami?

Kolejny etap inwestycji czyli wznoszenie wiatraków powinien nastąpić pod koniec sierpnia br. Zakończenie realizacji zaplanowano na luty 2021 roku. Na farmę w Wielowsi złoży się 19 turbin wiatrowych marki Vestas. Szacuje się, że ich roczna produkcja energii wyniesie 193 GWh rocznie. Elektrownia powstaje dzięki wygranej aukcji OZE, która odbyła się w 2018 roku. 

Inne inwestycje Akuo

Akuo dzięki aukcjom w naszym kraju ma zabezpieczone wsparcie dla portfela o łącznej mocy 132 MW. Na tę wielkość składają się 53 wiatraki. Kolejne projekty mają powstać w pobliżu Gniewu w Pomorskiem. 

Polska filia firmy istnieje od 2008 roku, ale dotychczas realizowała inwestycje tylko biogazowe i fotowoltaiczne. Globalnie Akuo zbudowało lub obecnie buduje 1,2 GW nowych mocy OZE. Na realizację czeka kolejne 3 GW w 15 krajach.

Źródło: gramwzielone.pl, akuoenergy.com