Rybołowy w szczecińskim lesie. Nowe siedlisko chronionego ptaka

Rybołowy w szczecińskim lesie. Nowe siedlisko chronionego ptaka

W szczecińskim lesie ornitolodzy dostrzegli nowe siedlisko rybołowów. Te chronione ptaki nie pojawiały się w tym miejscu od wielu lat. Osiedlić się rybołowom pomógł projekt „Life”.

W 2018 roku w szczecińskim lesie obok starego gniazda rybołowów zamontowano nową platformę – ptasie lokum powstało w ramach projektu „Life”, który jest wspólną inicjatywą Komitetu Ochrony Orłów i Lasów Państwowych. 

Nowe miejsce

Po pięciu latach nieobecności ptaki wróciły do swojego siedliska. Przyrodnicy podkreślają, że nie jest to pierwsza platforma wybudowana z myślą o ratowaniu chronionych gatunków – inne takie platformy znajdują się w Wałczu, Krzyżu czy Strzałowie. Na terenie Lasów Państwowych powstały łącznie 282 gniazda na platformach w celu przywrócenia siedliska rybołowom. Część z nich zostało umiejscowionych na słupach wysokiego napięcia, pozostałe są w miejscach wskazanych przez ornitologów. 

Rogatki dla spokoju

Inny projekt, który ma na celu ochronę rybołowa, to inicjatywa „Ochrona rybołowa Pandion haliaetus na wybranych terenach SPA Natura2000″. W ramach tej akcji montowane są specjalne rogatki przy drogach do zbiorników wodnych – mają one uniemożliwić wjazd samochodom, by zapewnić ptakom spokój w ich naturalnym otoczeniu. Takich szlabanów jest już 66 w 30 nadleśnictwach. 

Ptasi mural

Tymczasem w Pile organizowany jest konkurs na projekt muralu rybołowa, który ma być namalowany na jednej z pilskich kamienic przy ulicy Towarowej. Dlaczego Piła? To stąd Nadleśnictwo Lipki prowadziło przez kilka lat transmisję online z gniazda rybołowów. Niedawno w poznańskim nadleśnictwie zaobserwowano pierwszą od stu lat (!) parę tych drapieżnych ptaków. 

Rybołów jest gatunkiem migrującym. Zimuje w Afryce, a do Polski przylatuje pod koniec marca. W drugiej połowie kwietnia samica składa od dwóch do trzech jaj, z których po ok. 40 dniach wykluwają się pisklęta. W Polsce ponad 50 proc. par rybołowa przystępuje do lęgów w sztucznych gniazdach.

Nazwij pisklaka!

Uwaga! Lasy Państwowe zorganizowały też konkurs  na wybór imion dla pisklaków rybołowów z Nadleśnictwa Barlinek – głosować można do 12 czerwca na profilu @Rybołowy Online. 

Źródło: lasy.gov.pl