Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Satelity zdemaskują ukrytych emitentów metanu. Gaz odpowiada za ¼ ocieplenia klimatu

Satelity zdemaskują ukrytych emitentów metanu. Gaz odpowiada za ¼ ocieplenia klimatu

Już nie tylko emisje CO2, ale także metan zagraża osiągnięciu globalnych celów klimatycznych. Najnowsze analizy satelitarne wykazują, że stężenie tego gazu cieplarnianego jest znacznie wyższe niż wynikałoby z raportów. 

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Globalna redukcja emisji metanu

Obniżenia emisji gazów cieplarnianych w celu zatrzymania globalnego ocieplenia będzie niemożliwe bez uwzględnienia metanu. To drugi najgroźniejszy związek, który ma ponad dwudziestokrotnie wyższy potencjał cieplarniany niż dwutlenek węgla. Według badań ten gaz wywołał ¼ ocieplenia klimatu. Za największe emisje metanu odpowiada przemysł paliw kopalnych, składowiska odpadów i rolnictwo. 

W trakcie międzynarodowego szczytu klimatycznego ONZ w 2021 roku UE oraz Stany Zjednoczone zainicjowały porozumienie dot. redukcji emisji metanu o 30% do 2030 roku. 

Jednak analiza wykonana przy pomocy danych zebranych przez satelity udowodniły, że w rzeczywistość ludzkość emituje znacznie więcej metanu niż w wynika to z oficjalnych deklaracji. Według naukowców ta dziura może być na tyle istotna, aby mieć znaczący wpływ na bilans emisji, a w efekcie ocieplenie klimatu. 

Satelity monitorują stężenie metanu w atmosferze 

Niekontrolowane i nieraportowane emisje metanu to problem globalny. W związku z tym,  w 2021 roku powstało Międzynarodowe Obserwatorium Emisji Metanu, które działa w ramach ONZ. Głównym zadaniem tego organu jest dostarczanie rzetelnych informacji na temat stężenia tego gazu cieplarnianego w atmosferze i źródeł jego emisji. W patrolowanie emisji metanu włączone są również Unia Europejska, Japan Aerospace Exploration Agency czy NASA. 

Na orbicie ziemskiej już teraz znajdują się satelity, których zadaniem ma być analiza stężenia i źródeł metanu w atmosferze. Jak wygląda monitorowanie emisji gazów cieplarnianych z kosmosu? 

Ilość metanu naturalnie występującego w atmosferze jest znacznie niższa niż CO2, a jednocześnie liczba antropogenicznych emisji CH4 wielokrotnie wyższa. Dzięki temu monitorowanie źródeł uwalniania metanu z orbity ziemskiej jest prostszym zadaniem. 

Europejska Agencja Kosmiczna wykryła duże emisje metanu w Madrycie 

Satelity GHGSat zarejestrowały emisje metanu w pobliżu wysypisk śmieci zlokalizowanych 18 km od Madrytu. Z zebranych danych wynikło, że oba składowiska emitowały średnio 8800 kg metanu na godzinę w sierpniu 2021 roku. 

Dane zebrane przez GHGSat wskazują, że duże ilości metanu uwalniane są także na terenie składowisk odpadów zlokalizowanych w Ameryce Północnej, Europie, Ameryce Łacińskiej i Azji. 

Jednym z rekordów zarejestrowanych przez ESA była emisja metanu w Dżakarcie. Pomiary wykazały, że do atmosfery uchodziło średnio 15 900 kg CH4 w ciągu każdej godziny. Taka liczba odpowiada około 400 000 kg CO2. 

Jeżeli emisje metanu będą nadal rosnąć, konieczne może okazać się wychwytywanie CH4 z atmosfery. 

Źródła: Nauka o Klimacie, ESA

Fot. główne: Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.