Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Japonia odblokowuje zasoby geotermalne i buduje trzy nowe elektrownie

Japonia odblokowuje zasoby geotermalne i buduje trzy nowe elektrownie

Japonia to jeden z krajów na mapie świata o bardzo dużym potencjale geotermalnym. Zasób geotermii wynosi tu blisko 24 mln kW. Pomimo tak dużych możliwości Japonia dopiero teraz uruchamia coraz więcej elektrowni geotermalnych.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Geotermia w Japonii

Japonia może pochwalić się trzecim co do wielkości zasobem geotermalnym na świecie. Lezy bowiem na obszarze Okołopacyficznego Pasa Sejsmicznego, gdzie znajdują się 452 wulkany, i występuje tu ok. 90% wszystkich trzęsień ziemi na świecie. Japonię wyprzedzają jedynie Stany Zjednoczone i Indonezja. Mimo tej pozycji udział geotermii w miksie energetycznym Japonii wynosił do tej pory niecały 1%. 

Na japońskim rynku geotermii pojawiła się szwedzka firma Baseload Capital. Niedawno ogłosiła, że ​​jej spółka zależna Baseload Power Japan zakończyła budowę już trzeciej elektrowni geotermalnej. Partnerzy ogłosili dumnie uruchomienie zakładu Sansui/Yamasui w Wata Onsenkyo, Aso-gun.

Elektrownia geotermalna Sansui będzie produkować 350 MWh rocznie, co odpowiada rocznemu zużyciu energii dla około 100 gospodarstw domowych. Zainstalowaną moc wytwórcza określono na 150 kW (moc 99 kW). Firma zapowiada już zwiększenie produkcji zakładu do 700 MWh rocznie, a to gwarantuje energię elektryczną dla 200 gospodarstw domowych.

  • “Po co importować gaz z Rosji, skoro możemy ogrzewać nasze domy i firmy energią geotermalną?” Przeczytaj więcej o szansach dla geotermii w Europie:

Jak donosi portal Think Geoenergy, zakład znajduje się w samym centrum złóż geotermalnych, w otoczeniu gór i gorących źródeł, chętnie odwiedzanych przez Japończyków. Krajobraz 7 tys. miasteczka wzbogaca pasmo górskie Kujū . Na obszarze nietrudno zauważyć tryski pary wodnej, podobne jak te widywane, chociażby na naszym kontynencie w Islandii.

Energia dla mieszkańców i równowaga 

Sprzedażą energii elektrycznej pochodzącej ze źródeł geotermalnych zajmie się Kyushu Electric Power, który zastosuje w procesie sprzedaży mechanizm taryfy gwarantowanej (FIT). Nadwyżka gorącej wody powstałej przy odwiertach zostanie użyta w basenach geotermalnych, czyli w tzw. gorących źródłach. Japonia ma ponad 20 000 takich obiektów.

Japoński rząd zobowiązał się, podobnie jak inne kraje świata, do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku. Kluczową rolę w tym procesie odgrywa transformacja sektora energetycznego, bazująca w dużej mierze na energii odnawialnej. W zeszłym roku kraj zapowiedział, że zamierza osiągnąć 50% udziału energii odnawialnej w miksie do 2050 roku. Centralnym punktem planu jest również przemiana sektora transportu. Japonia od dawna jest światowym liderem w dziedzinie konwencjonalnych pojazdów napędzanych benzyną, dlatego przejście na ekologiczne technologie prawdopodobnie zajmie jej trochę czasu. 

Dyrektor generalny Furusato Power Generation, Kazuyuki Akaishi wierzy w przełom w walce o lepszy klimat oraz ożywienia lokalnej gospodarki. 

Jako firma silnie zakorzeniona w regionie, mamy udział w budowaniu ekosystemu, który promuje zwiększone wykorzystanie energii odnawialnej i tworzy bardziej zamożne i zrównoważone społeczności.

Więcej o japońskiej geotermii: nowa technologia wytwarzania energii geotermalnej z wykorzystaniem wychwyconego CO2

źródło: thinkgeoenergy, prtimes.jp, fot. główna: baseloadpower.jp

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.