Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Japońskie giganty inwestują w wodór z odpadów. Czy to lepsza alternatywa od OZE?

Japońskie giganty inwestują w wodór z odpadów. Czy to lepsza alternatywa od OZE?

Trzy japońskie korporacje: Toyota, Iwatani i JGC, planują zrealizować projekt produkcji czystego wodoru z odpadów do 2025 roku. To ma okazać się tańsze niż odnawialne źródła energii. Czy to milowy krok w stronę dekarbonizacji? 

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Jeszcze bardziej ekologiczny wodór

O zielonej alternatywie wodoru mówi się jako o przyszłości niskoemisyjnej energetyki. Ma ona zastąpić nieekologiczny wodór wytwarzany z paliw kopalnych, przede wszystkim gazu ziemnego (tzw. szary wodór), wprowadzając do produkcji OZE. Pomysł obiecujący, ale kosztowny… 

Czy czysty wodór sprawdzi się w Polsce? 

Rozwiązaniem problemu ma być produkcja wodoru z przemysłowych i domowych odpadów tworzyw sztucznych. Do tej pory pomysł realizowany był głównie przez startupy. Inwestycja w ten pomysł przez duże, międzynarodowe firmy może przynieść znaczne przyspieszenie komercjalizacji tego źródła energii. 

Wodór z odpadów tańszy od OZE? 

Przetwarzanie śmieci na H2, ma być znacznie tańsze od pozostałych alternatyw. Koszt zielonego wodoru, powstałego dzięki energii wiatrowej lub słonecznej to koszt około 11-16 dolarów za kilogram. Kalifornijski startup Ways2H twierdzi, że ich sposób wiąże się z ceną tylko 5, a w przyszłości nawet 3 dolarów. Koszt wodoru ma zostać zrekompensowany przez opłatę za zbiórkę odpadów. 

W dodatku wodór z odpadów nie wiążę się z koniecznością zagospodarowania ogromnego terenu na elektrownie słoneczne i wiatrowe. Co więcej, rozwiązuje również globalny kryzys odpadowy. 

Japonia tonie w śmieciach 

Kraj ma poważny problem z odpadami z tworzyw sztucznych. Co roku generuje około 9,4 miliona ton, z czego większość jest spalana, emitując 13 milionów ton CO2. Wykorzystanie tworzyw sztucznych do produkcji źródła energii daje dużą nadzieję na rozwiązanie problemu. 

Japonia idzie w zielone i planuje produkować 10% energii elektrycznej z wodoru i amoniaku do 2050 r. 

Jak powstaje wodór z odpadów? 

Japońskie korporacje planują sproszkować zebrany plastik, a następnie spalać go w niskotemperaturowych i wysokotemperaturowych piecach w celu wytworzenia gazu syntetycznego zawierającego tlenek węgla i wodór. Następnie do gazu dodana zostanie para wodna w celu zwiększenia stężenia wodoru, który zostanie usunięty przez absorber. 

Instalacje Ways2H są w stanie każdą tonę odpadów zmienić na 40-50 kg wodoru. 

Zanieczyszczenia, które mogą pojawić się w trakcie procesu, mają być wychwytywane. Odzyskany węgiel będzie trafiać do oddzielnego zbiornika, gdzie ma być spalany, aby zapewnić ciepło do przeróbki odpadów. 

Źródło: Recharge News

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.