Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Japonia: nowa technologia wytwarzania energii geotermalnej z wykorzystaniem wychwyconego CO2

Japonia: nowa technologia wytwarzania energii geotermalnej z wykorzystaniem wychwyconego CO2

Japonia może poszczycić się trzecim co do wielkości zasobem geotermalnym na świecie, wynoszącym 23,47 mln kW. Mimo tego udział geotermii w Japonii nie wynosi nawet 1%. W związku z tym dwie japońskie firmy zajęły się innowacyjną technologią wytwarzania energii geotermalnej.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Dwutlenek węgla a geotermia 

Carbon Recycling CO2 Geothermal Power Generation Technology Project jest opracowywany przez japońskie firmy Taisei i Geothermal Engineering Research & Development Co Ltd (GERD). Współpraca jest wynikiem potrzeby zmiany dotychczasowych metod stosowanych w geotermii. Firmy przez 4 lata będą realizować projekt zastępujący do tej pory stosowaną technologię hydrotermalną.

Nowa metoda

GERD i Taisei postanowiły zwiększyć udział geotermii w Japonii i rozwinąć nową technologię wytwarzania energii ze złóż podziemnych z wykorzystaniem wychwyconego dwutlenku węgla.

u3BGSEHLDSRC0jmY0OEf 5x9IderaWxWn9GwgftGHG7cc9DEIbKgnWA4ggyNhmUmHszqeJ OmB YXZ168mbh qm2ekWcipUd0PauEvFYondB2lAMCmkREJW7qnB7qg1F3X2yyMaR=s0
Nowa technologia z wykorzystaniem wychwyconego CO2, fot. Taisei

Nowa metoda nie opiera się na zasobach hydrotermalnych, w której CO2 jest wstrzykiwany do rozgrzanych warstw i krąży, aby wydobyć ciepło z zasobów geotermalnych. Zastosowana technologia opiera się na stworzeniu systemu do wytwarzania energii geotermalnej z wykorzystaniem dwutlenku węgla oraz utworzeniu zbiorników, w których CO2 będzie składowany oraz będzie pełnić funkcję płynu szczelinującego.

Dwutlenek węgla jest wychwytywany np. ze spalin, pochodzących z elektrowni cieplnych.

– Zgodnie z wcześniejszymi badaniami, właściwości fizyczne CO2 w wysokich temperaturach są uważane za korzystne dla wysoce efektywnego pozyskiwania ciepła z zasobów geotermalnych. Część zatłoczonego CO2 zostaje utrwalona w postaci minerałów węglanowych w zbiorniku geotermalnym, co powinno przyczynić się do neutralności węglowej – napisał Yoshifumi Imamura.

Firmy chcą wspólnie przyczynić się do budowy społeczeństwa neutralnego pod względem emisji dwutlenku węgla do 2050 roku. 

Z Islandii

Technologię wychwytu CO2 stosuje coraz więcej firm na świecie. „Orca” to system, który ma wychwytywać CO2 z powietrza i magazynować go pod ziemią. Zakład powstał z połączenia sił dwóch firm – szwajcarskiej Climeworks i islandzkiej Carbfix. Projekt jest realizowany przy geotermalnej elektrowni Hellisheiði – największej elektrowni geotermii w Islandii. Szacuje się, że w ten sposób uda się usunąć z atmosfery 4000 ton dwutlenku węgla rocznie. Islandia wykorzystuje ok. 27% tej formy energii odnawialnej w krajowym miksie energii.

image 7
fot. climeworks.com

Zagrożenia

Wytwarzanie energii geotermalnej wiąże się z procesem wydobywania gorącej wody oraz pary wodnej podgrzanej pod ziemią. Jednak produkcja energii elektrycznej ze złóż geotermalnych, jest opłacalna w przypadku gdy źródła są dostatecznie gorące. Drugą niezwykle ważną, ale i często problematyczną kwestią jest zachowanie ostrożności podczas wykonywania odwiertów, ponieważ istnieje ryzyko zanieczyszczenia wód głębinowych, czy uwalnianie niechcianych, szkodliwych gazów i minerałów.

Przeczytaj też o kolejnej geotermii w Polsce.

źródło: taisei.co.jp, thinkgeoenergy.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.