Sektor wiatrowy rozwija polskie firmy

Energetyka wiatrowa jest istotnym elementem polskiej gospodarki, jak wskazuje prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (PSEW), Janusz Gajowiecki. Uczestniczył on w konferencji EEC Green, jaka odbyła się 5 grudnia w Katowicach przy okazji szczytu COP24.  

„Polskie firmy uczestniczą już w całym łańcuchu dostaw dla energetyki wiatrowej, a ich udział w realizowanych inwestycjach powinien wyraźnie wzrosnąć wraz ze wzrostem inwestycji wiatrowych w Polsce”,  powiedział w czasie dyskusji panelowej Gajowiecki. 

Prezes PSEW optymistycznie patrzy na rynek i szanse, jakie oferuje dla polskich firm. „Jako branża nie szukamy regulacji, które mówiłyby o dodatkowej pomocy publicznej. Szukamy rozwiązań rynkowych”, wyjaśnił. Przekonywał on, że instalacje wiatrowe cały czas tanieją, ze względu na fakt, że zwiększa się średnia instalowana moc – w Polsce to póki co 2 MW na turbinę, ale na zachodzie Europy już 4 MW. „To powoduje, że energetyka wiatrowa stała się bardzo efektywnym sposobem wytwarzania energii”, ocenia Gajowiecki. 

„Dziś w Polsce funkcjonuje około 100 przedsiębiorstw, które produkują elementy dla energetyki wiatrowej. Ich produkcja zaspokaja około 50% całości realizowanych u nas inwestycji. Wraz z rozwojem energetyki wiatrowej ten udział może znacznie wzrosnąć. Zwłaszcza, że obecnie produkcja polskich firm trafia głównie na eksport”,  mówił szef PSEW. Podkreślał także, że krajowe spółki uczestniczą w dostawach technologii dla energetyki wiatrowej na każdym etapie.