Sektor wiatrowy rozwija polskie firmy

Energetyka wiatrowa jest istotnym elementem polskiej gospodarki, jak wskazuje prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (PSEW), Janusz Gajowiecki. Uczestniczył on w konferencji EEC Green, jaka odbyła się 5 grudnia w Katowicach przy okazji szczytu COP24.  

„Polskie firmy uczestniczą już w całym łańcuchu dostaw dla energetyki wiatrowej, a ich udział w realizowanych inwestycjach powinien wyraźnie wzrosnąć wraz ze wzrostem inwestycji wiatrowych w Polsce”,  powiedział w czasie dyskusji panelowej Gajowiecki. 

Prezes PSEW optymistycznie patrzy na rynek i szanse, jakie oferuje dla polskich firm. „Jako branża nie szukamy regulacji, które mówiłyby o dodatkowej pomocy publicznej. Szukamy rozwiązań rynkowych”, wyjaśnił. Przekonywał on, że instalacje wiatrowe cały czas tanieją, ze względu na fakt, że zwiększa się średnia instalowana moc – w Polsce to póki co 2 MW na turbinę, ale na zachodzie Europy już 4 MW. „To powoduje, że energetyka wiatrowa stała się bardzo efektywnym sposobem wytwarzania energii”, ocenia Gajowiecki. 

„Dziś w Polsce funkcjonuje około 100 przedsiębiorstw, które produkują elementy dla energetyki wiatrowej. Ich produkcja zaspokaja około 50% całości realizowanych u nas inwestycji. Wraz z rozwojem energetyki wiatrowej ten udział może znacznie wzrosnąć. Zwłaszcza, że obecnie produkcja polskich firm trafia głównie na eksport”,  mówił szef PSEW. Podkreślał także, że krajowe spółki uczestniczą w dostawach technologii dla energetyki wiatrowej na każdym etapie. 

1 comment
  1. Panie Januszu , gdyby tak zaproponowac w naszym umilowanym Kraju , energetyke wiatrowa ,, po grochowce , rozdawana przez obecne kuchnie polowe , za darmo (!) – na kazdym Placu i Rynku , miast i miasteczek , to efekt w-zamysleniu , bylby bardziej energetyczny , niz nowoczesne skrzydla dziadkowego mlyna . Coz , drzewiej tak bylo , teraz w -jak dzisiaj – Niekoniecznie !- bo trzeba udowodnic , przy tej okazji , sprawe podstawowa dla Polaka , a mianowicie , czyja to maka bedzie na czyjs tam chlib !. I tym milym akcentem , zaczne kontemplowac nad dzieza w ktorej zaczyn . Pozdrawiam w szumie trojskrzydel dzisiejszych ; PROF.DR./…/ RES specialist SSG/PV ; SEP-E ; Doradca do spraw OZE w SOLARTIME-Lublin ;
    Pierwszy rysownik i malarz wiatraku w Skansenie Lubelskim ; Ecolog ; JANUSZ NUSIK POWALSKI

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

Gwiazdor serialu „Beverly Hills, 90210” został pochowany w biodegradowalnym garniturze wykonanym z grzybów

Luke Perry, aktor najbardziej znany z roli Dylana McKaya w serialu „Beverly Hills, 90210”, zmarł w marcu tego roku na skutek udaru. Sophie Perry, córka aktora, podzieliła się za pomocą mediów społecznościowych ostatnią wolą swojego ojca: był nią ekologiczny pochówek w biodegradowalnym garniturze wykonanym z grzybów.