Polska Skażenie powietrza w Skawinie. Powołany został sztab kryzysowy 19 lipca 2019 Polska Skażenie powietrza w Skawinie. Powołany został sztab kryzysowy 19 lipca 2019 Przeczytaj także Smog Mieszkańcy będą mogli zaskarżyć programy antysmogowe. Rząd daje nowe narzędzie Rząd chce umożliwić mieszkańcom, organizacjom społecznym i przedsiębiorcom zaskarżanie do sądów administracyjnych lokalnych programów ochrony powietrza. Ta zmiana może zwiększyć presję na samorządy odpowiedzialne za walkę ze smogiem. Dane pokazują bowiem, że mimo obowiązywania uchwał antysmogowych wiele gmin wciąż nie realizuje ich skutecznie. Smog Cichy rywal na Mundialu 2026. Smog może obniżyć wydolność piłkarzy nawet o 10% Badania nad jakością powietrza wskazują, że zanieczyszczenie może realnie wpływać na przebieg wysiłku fizycznego na najwyższym poziomie sportowym. W kontekście trwającego Mundialu 2026 może to oznaczać nie tylko wolniejsze tempo gry, ale też zmiany w parametrach wydolnościowych zawodników. W ostatnich dniach w Skawinie zanotowano wysokie stężenie lotnych związków organicznych w okolicy byłej Huty Aluminium. Burmistrz miasta domaga się natychmiastowej reakcji rządu i władz województwa w związku z zanieczyszczonym powietrzem wokół zakładów przemysłowych. Reklama Od czerwca tego roku skawiński urząd odnotowuje wysokie stężenia zawartości związków organicznych (LZO) przekraczające możliwości pomiarowe stacji monitorującej tj. 30000 [ppb] oraz wysoki poziom stężeń formaldehydu, w godzinach wieczornych i nocnych. Kolejne wysokie stężenia miały miejsce w tym tygodniu, o czym poinformował władze miasta Skawiński Alarm Smogowy (SAS), którzy zażądał natychmiastowej reakcji władz. – Wyniki nie mieściły się w skali – powiedział burmistrz Skawiny Norbert Rzepisko. Sytuację bada Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Jednak SAS domaga się większego zaangażowania urzędników, transparentnych informacji na temat stanu powietrza. Burmistrz zapewnia, że poinformował Urząd Marszałkowski i Starostwo Powiatowe, które są odpowiedzialne za wydawanie pozwoleń na emisje pyłów i gazów o uwzględnienie odczytów ze stacji pomiarowej przy analizie wpływu emisji z zakładów ubiegających się o zmianę lub wydanie decyzji w tej sprawie. – Nie mam nic przeciwko zakładom, ale liczę na kontrolę i sprawdzenie, czy nie emitują więcej substancji niż mają w pozwoleniach – mówi Rzepisko. Źródło: wiadomosci.wp.pl Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.