Solaris dostarczy 130 elektrycznych autobusów dla Warszawy

Koncern Solaris Bus & Coach S.A dostarczy Miejskim Zakładom Autobusowym w Warszawie 130 przegubowych e-autobusów za blisko 400 mln zł. Solaris poinformował o wygraniu największego kontraktu w Europie na dostawę autobusów elektrycznych.

Elektryczne autobusy dla Warszawy

Solaris dostarczy dla Warszawy 130 przegubowych elektrycznych autobusów Urbino, które są wyposażone w baterie typu Solaris High Power o pojemności 150 kWh. Każdy autobus posiada dwa gniazda ładowania oraz umieszczony na dachu pantograf, przy pomocy którego uzupełniana będzie energia elektryczna. Dodatkowo, energia elektryczna będzie czerpana poprzez ładowarki zajezdniowe typu plug-in. Stacje szybkiego ładowania – o mocy ponad 400 kW – zostaną rozlokowane w różnych punktach miasta. – Cieszymy się, że nasza firma, która niezwykle dużą wagę przykłada do rozwoju zrównoważonego transportu, przyczynia się do poprawy jakości życia mieszkańców Warszawy” – powiedział prezes Solaris Bus & Coach S.A. Javier Calleja.

Projekt zakupu autobusów jest współfinansowany ze środków funduszy unijnych

Jan Kuźmiński, prezes Miejskich Zakładów Autobusowych, zapewnił, że do 2021 r. w kierowanej przez niego spółce znajdzie się niemal 400 zero- i niskoemisyjnych autobusów. – Cieszymy się, że jesteśmy jednym z liderów we wdrażaniu proekologicznych rozwiązań dla transportu. Ekologiczne autobusy MZA to nadzieja na czyste powietrze w stolicy” – powiedział prezes Jan Kuźmiński.