Solorz zbuduje największą farmę fotowoltaiczną w Polsce

ZE-PAK, koncern energetyczny należący do Zygmunta Solorza zapowiedział budowę największej farmy fotowoltaicznej w Polsce. Jej uruchomienie zaplanowano już na przyszły rok.

Największa farma fotowoltaiczna już nie w Witnicy

Jeszcze na początku tygodnia media obiegła informacja, o rozpoczęciu budowy największej farmy fotowoltaicznej w Polsce, która będzie znajdowała się w województwie lubelskim. „Park fotowoltaiczny Witnica” nie cieszył się jednak tym tytułem zbyt długo. 

Fotowoltaika od Columbus Energy

Właśnie pojawiła się informacja o budowie jeszcze większej elektrowni fotowoltaicznej przez należący do Zygmunta Solorza Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin SA (ZE-PAK). 

Farma powstanie na zrekultywowanym obszarze 

Uruchomienie farmy zaplanowano już na połowę 2021 roku. Jej moc produkcyjna ma wynosić 70MW, co zapewni elektrowni status największego tego typu obiektu w Polsce. Inwestycja będzie zrealizowana na obszarze 100,7 ha we wschodniej części gminy Brudzew w województwie wielkopolskim. Jest to zrekultywowany teren po odkrywkowej eksploatacji węgla brunatnego, którą przed transformacją energetyczną prowadziła Kopalnia Węgla Brunatnego Adamów S.A. – odkrywka Koźmin.

Techniczne parametry elektrowni

Jednostkowa moc paneli fotowoltaicznych, które zostaną wykorzystane przy budowie farmy ma wynosić 440 W. Pozostałe komponenty i ich moce jednostkowe to: inwertery 185kW, transformatory 20/0,4 kV oraz transformator wyprowadzenia 110/20/20/kV.

Na razie nie wiadomo, jaki model sprzedażowy wytworzonej na farmie energii przyjmie ZE-PAK.

Źródło: gramwzielone.pl