Fortum inwestuje w przełomowe technologie PV firmy Exeger

Spółdzielcze panele słoneczne sposobem na popularyzację fotowoltaiki?

Fotowoltaika to spora inwestycja, przez co wiele osób nie może sobie pozwolić na montaż instalacji. Wychodząc naprzeciw tym ograniczeniom, amerykańska firma Flathead Electric Cooperative rozpoczęła projekt zakładający tworzenie spółdzielczych paneli słonecznych.

Jak poinformował Ross Holter, dyrektor ds. energii w firmie, panel jest przenośny i przystępny cenowo. Projekt pozwala bowiem członkom spółdzielni kupić jeden z paneli słonecznych zlokalizowanych na wydzielonej farmie lub na budynku spółdzielni za 750 dolarów. Faza pierwsza projektu rozpoczęła się w 2015 roku od 356 paneli, ale zapotrzebowanie przerosło oczekiwania twórców. W ciągu zaledwie półtoramiesięcznego okresu trwania drugiej fazy projektu sprzedało się już 198 paneli.

Jak twierdzi Ross Holter, nawet 80% gospodarstw domowych nie może zamontować paneli słonecznych. Instalacje spółdzielcze pozwalają jednak generować prąd z kupionego panelu bez konieczności montażu go na działce lub budynku właściela.

Czas trwania programu to 25 lat. Panele można przenosić. Zwrot z inwestycji może potrwać nawet około 17 lat, ale zdaniem przedstawicieli firmy większość inwestorów nie decyduje się na nią z pobudek czysto ekonomicznych, lecz by wspierać energię odnawialną.

źródło: nbcmontana.com

Dodaj komentarz


You May Also Like

Chiny rosną w siłę, eksporterzy ropy tracą na znaczeniu

Chiny pełnią wiodącą rolę w dziedzinie energii odnawialnej i są obecnie największym na świecie producentem, eksporterem i instalatorem paneli słonecznych, turbin wiatrowych, baterii i pojazdów elektrycznych – tak wynika z najnowszego raportu Globalnej Komisji Geopolitycznej Przemian Energii, zaprezentowanego 11 stycznia w Abu Zabi. Na znaczeniu tracą liderzy rynku energetycznego opartego na paliwach kopalnych.