Spowolnienie gospodarcze może zakłócić rozwój OZE

Spowolnienie gospodarcze w krajach takich jak Chiny wpłynie na zmniejszenie zapotrzebowania na energię. Tym samym może zakłócić rozwój energetyki odnawialnej i utrudnić osiągnięcie założeń wynikających z porozumienia paryskiego.

Zdaniem Mohameda Jameela Al Ramahi, prezesa Abu Dhabi Future Energy Company, biorącego udział w Forum Energii Zjednoczonych Emiratów Arabskich, w najbliższym czasie będziemy obserwować wzrosty w zakresie energetyki odnawialnej, takie jakie notowane były w ciągu pięciu ostatnich lat. Rynek energetyki odnawialnej może jednak ulec spowolnieniu w przypadku pogorszenia koniunktury.

Według Mohameda Jameela Al Ramahi skoro prognozy mówią, że globalna gospodarka będzie zwalniać, szczególnie w Chinach, to wówczas potencjalnie wykorzystanie energii odnawialnej w krajach takich jak Chiny również będzie maleć. Jego zdaniem każde spowolnienie może również negatywnie wpłynąć na postanowienia porozumienia paryskiego, zawartego w 2016 roku w celu złagodzenia globalnego ocieplenia.

Strategia Energetyczna 2050 Zjednoczonych Emiratów Arabskich zakłada dążenie do tego, by odnawialne źródła energii do 2050 roku stanowiły pięćdziesiąt procent ogólnych źródeł energii. Z kolei o siedemdziesiąt procent ma zostać zredukowany udział węgla. Zgodnie z planem kraj ten zainwestuje sześćset miliardów AED (163,36 miliarda USD) w 2050 roku, aby zaspokoić rosnące zapotrzebowanie na energię.

źródło: arabianbusiness.com

Dodaj komentarz


You May Also Like

Rząd wystraszył się Unii i zmienił zdanie. Będą wiatraki i dekarbonizacja

Starsi Czytelnicy pamiętają pewnie zabawę z dawnego „Przekroju” pod tytułem „Wytęż wzrok i znajdź x szczegółów, którymi różnią się oba rysunki”. Wytężyliśmy się maksymalnie i poszukaliśmy różnic pomiędzy Krajowym Planem na Rzecz Energii i Klimatu przesłanym Brukseli oraz Polityką Energetyczną Państwa 2040 przeznaczoną na użytek krajowy. Okazało się, że w kilku punktach istotnie się różnią.

Chiny rosną w siłę, eksporterzy ropy tracą na znaczeniu

Chiny pełnią wiodącą rolę w dziedzinie energii odnawialnej i są obecnie największym na świecie producentem, eksporterem i instalatorem paneli słonecznych, turbin wiatrowych, baterii i pojazdów elektrycznych – tak wynika z najnowszego raportu Globalnej Komisji Geopolitycznej Przemian Energii, zaprezentowanego 11 stycznia w Abu Zabi. Na znaczeniu tracą liderzy rynku energetycznego opartego na paliwach kopalnych.