Spowolnienie gospodarcze może zakłócić rozwój OZE

Spowolnienie gospodarcze może zakłócić rozwój OZE

Spowolnienie gospodarcze w krajach takich jak Chiny wpłynie na zmniejszenie zapotrzebowania na energię. Tym samym może zakłócić rozwój energetyki odnawialnej i utrudnić osiągnięcie założeń wynikających z porozumienia paryskiego.

Zdaniem Mohameda Jameela Al Ramahi, prezesa Abu Dhabi Future Energy Company, biorącego udział w Forum Energii Zjednoczonych Emiratów Arabskich, w najbliższym czasie będziemy obserwować wzrosty w zakresie energetyki odnawialnej, takie jakie notowane były w ciągu pięciu ostatnich lat. Rynek energetyki odnawialnej może jednak ulec spowolnieniu w przypadku pogorszenia koniunktury.

Według Mohameda Jameela Al Ramahi skoro prognozy mówią, że globalna gospodarka będzie zwalniać, szczególnie w Chinach, to wówczas potencjalnie wykorzystanie energii odnawialnej w krajach takich jak Chiny również będzie maleć. Jego zdaniem każde spowolnienie może również negatywnie wpłynąć na postanowienia porozumienia paryskiego, zawartego w 2016 roku w celu złagodzenia globalnego ocieplenia.

Strategia Energetyczna 2050 Zjednoczonych Emiratów Arabskich zakłada dążenie do tego, by odnawialne źródła energii do 2050 roku stanowiły pięćdziesiąt procent ogólnych źródeł energii. Z kolei o siedemdziesiąt procent ma zostać zredukowany udział węgla. Zgodnie z planem kraj ten zainwestuje sześćset miliardów AED (163,36 miliarda USD) w 2050 roku, aby zaspokoić rosnące zapotrzebowanie na energię.

źródło: arabianbusiness.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.