Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Stop wylesianiu – 5 alternatyw dla papieru

Stop wylesianiu – 5 alternatyw dla papieru

Pomimo rozwoju cyfryzacji zapotrzebowanie na notatki i bazgroły w trybie offline nigdy nie ustanie. Jednak wytwarzanie papieru, najlepszego nośnika słowa pisanego, wyrządza o wiele więcej szkód środowisku, niż sobie wyobrażamy. Przyjrzyjmy się kilku zrównoważonym alternatywom dla papieru pozyskiwanego z drewna.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Bagasse (sucha miazga pozostała po ekstrakcji soku z trzciny cukrowej)

Bagasse to pozostałość po wyciskaniu soku z trzciny cukrowej. Rozdrobnione resztki zawierają 45 procent celulozy, 28 procent pentozanów, 20 procent ligniny, 5 procent cukru i 2 procent minerałów. Ten wysoki procent celulozy sprawia, że jest to opłacalny materiał włóknisty dla przemysłu papierniczego.

Bagasse jest obecnie szeroko wykorzystywana do wytwarzania różnych produktów komercyjnych. Materiał idealnie nadaje się do stosowania po procesie depithowania (usunięcie części miękiszu łodygi). Miazga może być wykorzystana do produkcji gazet, papierów drukarskich, chusteczek, pudełek do pakowania itp.

Papier bambusowy

Podobnie jak miazga drzewna, produkty wykonane z bambusa można łatwo poddać recyklingowi. Jakość papieru bambusowego jest również porównywalna z miazgą drzewną pod względem wytrzymałości, jasności i drukowności.

Zastosowania papieru bambusowego są zróżnicowane. Papier bielony może być wykorzystany do produkcji papieru do maszynopisania, natomiast papier niebielony może być wykorzystany do produkcji opakowań. 

Kenaf (tropikalna roślina z rodziny malwy, która daje włókno podobne do juty)

Roślina Kenaf jest powszechnie uprawiana w Ameryce Południowej i niektórych częściach Włoch. Włókno pozyskiwane z rośliny jest podobne do włókien drzew iglastych, dzięki czemu nadaje się do szerokiego zastosowania i jest alternatywą dla drewna.

Włókno tej rośliny jest dość trwałe, a jego właściwości sprawiają, że nadaje się do budowy zielonych budynków. W rzeczywistości roślina również uzupełnia glebę, w której rośnie, napowietrzając ją i niwelując chwasty. Ponadto materiał można w 100% poddać recyklingowi.

Kenaf jest szeroko stosowany jako alternatywa dla papieru i jest uważany za następny w kolejności po miazdze drzewnej, najlepszy surowiec. W epoce prehistorycznej używano go również do wyrobu ubrań.

Papier z kamienia

Chociaż nazwa brzmi jak oksymoron, papier kamienny jest wytwarzany z węglanu wapnia połączonego z niewielką ilością żywicy polietylenowej o dużej gęstości.

Znany również jako papier wapienny, ten materiał jest dość trwały, ale nie ulega biodegradacji. Jest jednak fotodegradowalny i kompostowany. Papier można ponownie przetworzyć na ten sam bogaty w minerały papier.

Dzięki kompatybilności z tuszem ma szerokie zastosowanie, może być wykorzystany do produkcji artykułów papierniczych, książek, czasopism, tapet, opakowań itp.

Papier bawełniany

Papier bawełniany to stosunkowo droga opcja w porównaniu z poprzednimi zamiennikami. Najczęściej z tego materiału drukowane są tylko ważne dokumenty. Wykonany jest z bawełnianego lintersu lub innych włókien. Pod względem wytrzymałości i trwałości papier bawełniany dominuje nad produktami ze ścieru drzewnego.

Dostępne są różne gatunki papieru bawełnianego, a ich zastosowanie zależy od jego jakości. Ta najwyższa pozwala produktowi przetrwać ponad 100 lat. Wykorzytuje się ją do druku ważnych dokumentów prawniczych. W większości krajów ten papier jest używany do drukowania banknotów.

Źródło: SocialStory

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.