1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Sukces II edycji programu “Mój Prąd”. Nowy nabór w 2021 roku

Mój Prąd

Sukces II edycji programu “Mój Prąd”. Nowy nabór w 2021 roku

Program “Mój Prąd” cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Budżet o wartości 1,1 mld zł został całkowicie wyczerpany. Dzięki temu wsparcie finansowe trafi do 220 tys. prosumentów, którzy już generują energię elektryczną z instalacji fotowoltaicznej. 

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Dodatkowa pula dotacji

Początkowo resort zamierzał przeznaczyć 1 mld zł dotacji w ramach programu “Mój Prąd”. Jednak z powodu dużego zainteresowania, które poskutkowało szybkim wyczerpaniem budżetu, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zwiększył pulę dotacji o dodatkowe 100 mln zł. 

– Dodatkowe 100 mln zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w bardzo krótkim czasie zachęciło kolejne 20 tys. polskich rodzin do ubiegania się o wsparcie z „Mojego Prądu” – skomentował minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka, i dodał: – To pokazuje, że dotacje do mikroinstalacji fotowoltaicznych cieszą się niezmiennie dużym zainteresowaniem Polaków. Można wręcz powiedzieć, że za sprawą programu „Mój Prąd” fotowoltaika prosumencka przeżywa obecnie prawdziwy boom.

Rekordowa liczba wniosków 

Zgodnie z regulaminem programu “Mój Prąd”, nabór wniosków trwa do 18 grudnia 2020 roku, lub do wyczerpania alokacji. Jednak w tej edycji, do Ministerstwa Klimatu dziennie wpływało nawet 2 tys. wniosków, przez co budżet wyczerpał się, a nabór zamknięto 7 grudnia 2020 roku. 

Przy zwiększonym budżecie programu do 1,1 mld zł, maksymalna kwota 5 tys. zł dofinansowania mogła trafić do 220 tys. wnioskodawców. Ocena złożonych wniosków i wypłata dotacji potrwa najprawdopodobniej do połowy 2021 roku. 

– Jeśli zarejestrowane wnioski przekroczą zakładane 1,1 mld zł, to wypracujemy takie rozwiązanie, które uwzględni oczekiwania i potrzeby naszych potencjalnych beneficjentów. O szczegółach będziemy informować po zakończeniu oceny całego naboru – powiedział wiceprezes NFOŚiGW Paweł Mirowski. 

Kolejna edycja w 2021 roku

Mirowski zapowiedział również, że resort klimatu i środowiska pracuje już nad kolejną edycją “Mojego Prądu”. Dodaje, że ministerstwo zamierza rozszerzyć program o dotacje m.in. na punkty ładowania dla pojazdów elektrycznych

“Mój Prąd” to program finansowania mikroinstalacji fotowoltaicznych o mocy 2-10 kW dla osób fizycznych, które wytwarzają energię elektryczną na własne potrzeby. Pierwsza edycja rozpoczęła się w połowie 2019 roku. Jak podaje Ministerstwo Klimatu, poprzednie odsłony programu przyczyniają się do redukcji dwutlenku węgla aż o 1 miliard kg rocznie. 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.