Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Sukces Związku PCP: NFOŚiGW wprowadza jasne zasady dla wnioskodawców

Sukces Związku PCP: NFOŚiGW wprowadza jasne zasady dla wnioskodawców

Dzięki interwencji Związku Pracodawców Czystego Powietrza (PCP), procedury składania wniosków o dofinansowanie w programie „Czyste Powietrze” zostały ujednolicone i wyraźnie określone. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) opublikował stanowisko, które kończy okres niejasnych i niejednolitych praktyk w regionach. To realna poprawa dostępności programu dla mieszkańców.

925x200 1
Reklama

Jasna deklaracja NFOŚiGW

Zgodnie z oficjalnym pismem podpisanym przez Zastępcę Prezesa NFOŚiGW Roberta Gajdę, osoby uprawnione do korzystania ze wsparcia Operatora programu mają pełne prawo samodzielnie decydować, gdzie składają wniosek: w gminie czy bezpośrednio w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Do tej pory zdarzały się przypadki, w których mieszkańcy byli odsyłani od jednego operatora do drugiego lub napotykali na odmowę przyjęcia wniosku. Teraz, dzięki interwencji PCP, tego rodzaju sytuacje powinny zostać wyeliminowane. Zasady są klarowne i jednolite dla całej Polski.

Większa przejrzystość = szybsze decyzje i wypłaty

Dla wnioskodawców to duże ułatwienie. Jasna procedura oznacza mniejsze ryzyko błędów, mniej stresu i – co najważniejsze – szybsze złożenie wniosku i jego rozpatrzenie. Przyspieszenie tempa wypłat i sprawniejsze działanie całego programu jest szczególnie ważne w dobie rosnących kosztów energii i konieczności wymiany przestarzałych źródeł ciepła.

PCP: porządek, rzetelność i wsparcie

Związek PCP nie tylko skutecznie interweniuje na rzecz beneficjentów, ale też wspiera utrzymanie wysokich standardów w branży

Firmy, które nie działają zgodnie ze statutem Związku PCP, są z niego eliminowane, co już miało miejsce – przypomina Mariusz Dąbek, prezes Zarządu PCP.

PCP deklaruje dalsze działania na rzecz integracji środowisk rządowych, samorządowych, przedsiębiorców i użytkowników programu. Przejrzystość to pierwszy krok do dalszych usprawnień w „Czystym Powietrzu”.

Co dalej?

Związek PCP zachęca wszystkie Wojewódzkie Fundusze do respektowania opublikowanego stanowiska NFOŚiGW oraz do działania w duchu transparentności i współpracy. To warunek konieczny, by program rzeczywiście spełniał swoją misję poprawy jakości powietrza w Polsce.

Pełna treść pisma NFOŚiGW dostępna jest na stronie internetowej Związku PCP www.pcp.biz.com 

Zobacz też: Termomodernizacja dla seniorów: ciepło, oszczędności i godne życie dzięki „Czystemu Powietrzu”

Źródło: PCP

Fot.: Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.