Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

SunExchange pomoże Uniwersytetowi Technicznemu w Mołdawii uzyskać zieloną energię przy pomocy kryptowalut

SunExchange pomoże Uniwersytetowi Technicznemu w Mołdawii uzyskać zieloną energię przy pomocy kryptowalut

Technologia łańcucha blockchain, wykorzystywana przede wszystkim w projektach związanych z kryptowalutami, wciąż zyskuje nowe zastosowania, pozwalając na jeszcze szybszy rozwój gospodarki w wielu państwach świata. Coraz częściej implementowana jest przez firmy związane z energetyką, jak m.in. Sun Exchange w Republice Południowej Afryki, która już niebawem pomoże uzyskać energię słoneczną dla mołdawskiego uniwersytetu.

Sun Exchange wykorzystuje kryptowaluty do finansowania projektów fotowoltaicznych. Tego typu rozwiązanie jest ciekawą opcją dla państw uboższych, które chciałyby inwestować w zieloną energię. Jednym z nich jest Mołdawia, w której PKB na jednego mieszkańca wynosi zaledwie 2200 dolarów. Innowacyjne projekty, zarówno słoneczne jak i wiatrowe, wymagają nie tylko dużych środków pieniężnych, ale również cierpliwości. Czas zwrotu inwestycji może przekroczyć nawet 10 lat. Szacuje się, że potrzebnych będzie ok. 15 tysięcy m2 paneli słonecznych, by zapewnić Uniwersytetowi Technicznemu w Mołdawii potrzebną ilość energii elektrycznej.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Południowoafrykański start-up podchodzi do tematu fotowoltaiki w sposób niekonwencjonalny, a zarazem innowacyjny, który pozwala rozwiązać problem braku finansowania projektów zielonej energii. Na przygotowanej stronie internetowej wszyscy chętni będą mogli zapłacić za montaż wybranej przez siebie ilości paneli fotowoltaicznych, które zostaną zamontowane na dachu uniwersytetu. W zamian za to otrzymają kryptowalutę SolarCoin, kiedy instalacja zacznie produkować energię elektryczną. Każdy z inwestorów uzyska 4% odsetek od kwoty swojej inwestycji w SolarCoinie. Uzyskaną w ten sposób kryptowalutę można wymienić na Bitcoina bądź sprzedać bezpośrednio na giełdzie, zamieniając wirtualną walutę na powszechnie akceptowaną jako środek płatniczy. Przy realizacji projektu południowoafrykańska firma współpracuje z Programem Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju.

„Jeżeli mołdawski projekt dotyczący energii słonecznej finansowanej z kryptowalut okaże się sukcesem, UNDP powieli go w krajach sąsiednich. Mogłoby to zrewolucjonizować rynek energii odnawialnej w Europie Wschodniej i Azji Środkowej”, powiedział członek UNDP Dumitru Vasilescu.

Co ciekawe, realizowany w Mołdawii projekt nieco kłóci się ze stanowiskiem Mołdawskiego Banku Narodowego, który początkiem roku wydał ostrzeżenie przez inwestycjami w wirtualne waluty oparte na łańcuchu blockchain. Więcej na temat finansowanych w ten sposób projektów, można przeczytać tutaj https://thesunexchange.com/se-projects

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.