Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Susza niszczy lasy. Europa Środkowa zagrożona, drzewa masowo wymierają

Las, ochrona środowiska

Susza niszczy lasy. Europa Środkowa zagrożona, drzewa masowo wymierają

Susza zmienia oblicze lasów Europy Środkowej – alarmują specjaliści. Drzewa zmieniają kolor liści i zrzucają je przedwcześnie, wiele rodzajów drzew wymiera. Najbardziej zagrożone są świerki i buki. 

Reklama

– Pięć ostatnich lat w Europie Środkowej było najcieplejszymi od momentu rozpoczęcia prowadzenia statystyk, a 2018 rok był najbardziej ekstremalny – powiedział prof. Bernhard Schuldt z Julius-Maximilians-Universität (JMU) w Wuerzburgu w Niemczech.

Może mieć to poważne konsekwencje dla lasów w Niemczech, Austrii i Szwajcarii.

Drzewa wymierają

Z powodu wilgoci drzewa tracą zbyt dużo wilgoci – w wyniku długich okresów suszy drzewa nie wykształcają liści, zmienia się ich kolor lub zrzucają je przedwcześnie, wiele rodzajów po prostu wymiera. Takie zjawisko zaobserwowano w lasach w 2019 roku. Inne, które przeżyły suszę w 2018 r., nie poradziły sobie z suszą w roku kolejnym albo stały się wyjątkowo podatne na inwazję kornika czy choroby grzybowe.

– W takich temperaturach wegetacja w Europie Środkowej dochodzi do kresu wytrzymałości – podkreślił profesor. 

Świerki i buki zagrożone

Najsilniej dotknięty był świerk, a także buk, który do tej pory uważano za „drzewo przyszłości”, choć jego tolerancja na suszę była szeroko dyskutowana od czasu ekstremalnej pogody w 2003 r.

Tegoroczna wiosna również była zbyt ciepła i sucha. „Teraz, w czerwcu 2020 r. osiągnęliśmy na szczęście wysoki poziom opadów” – podkreślił prof. Schuldt. To poprawiło trochę sytuację, ale deficyt wody w głębszych warstwach gleby nie został uzupełniony. Wszystko wskazuje na to, że drzewa będą nadal wymierać w kolejnych latach.

Susza niszczy lasy

Naukowcy zwracają uwagę, że ocieplenie klimatu przyniesie kolejne tragiczne w skutkach pożary lasów. Już teraz w Kalifornii zagrożenie pożarowe trwa niemal cały rok. Przypominają też o tragicznych w skutkach pożarach w Australii. Spłonęło tam 800 mln zwierząt, 34 osoby straciły życie. W tym samym czasie pożary odnotowano też w Indonezji, centralnej Afryce czy w Amazonii. 

Źródło: pap.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.