Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Szykują się zmiany w polskim systemie kaucyjnym. Kiedy wejdą w życie i czy odpowiadają na nasze potrzeby?

Szykują się zmiany w polskim systemie kaucyjnym. Kiedy wejdą w życie i czy odpowiadają na nasze potrzeby?

System kaucyjny w Polsce kuleje. Podczas gdy inne europejskie kraje odnoszą sukcesy dzięki jego wprowadzeniu, u nas szykuje się kolejna zmiana w gospodarowaniu odpadami. Czy to zmiana na lepsze?

BANER MOBILEB1
Reklama

System kaucyjny w Polsce – kiedy zmiana przepisów?

Polska od dawna czeka na zmiany w systemie gospodarowania odpadami. Jedną z nierozwiązanych kwestii w kraju, jest system kaucyjny, obecny w wielu innych krajach Europy, jak Litwa, Chorwacji, Dania, Estonia, Finlandia, Holandia, Niemcy, Słowacja czy Islandia. Dlaczego większość państw na naszym kontynencie wdrożyła ten system, a my wciąż się go nie doczekaliśmy?

Powodem tego, są ciągle niedoskonałości systemu, budzące obawy przedsiębiorców i recyklerów. MKiŚ podaje, że na razie resort pracuje nad uwagami, jakie zgłosiło wiele podmiotów w związku z ROP (rozszerzoną odpowiedzialnością producenta) oraz dyrektywą plastikową. Jeżeli chodzi o system kaucyjny, resort obiecał, że pojawił się on również na horyzoncie zmian.

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

Jak działa system kaucyjny w innych krajach?

System zbiórki opakowań takich jak szklane i plastikowe butelki opiera się na szerszej dostępności punktów zbiórki odpadów. Najczęściej takie punkty są zautomatyzowane i potrzeba jedynie kontroli obsługi, sprawdzającej, czy proces przebiega odpowiednio. Butelki są od razu skanowane i trafiają do odpowiednich pojemników, ze względu na rodzaj surowca, z jakiego są wykonane. Automat przyjmuje butelki jedno- i wielorazowe.

Różnica polega na tym, że operator przekazuje opakowania wielokrotnego użytku producentowi napojów, a nie recyklerowi. Opakowania zabierane są ze sklepu bezpośrednio do producenta. Ten oczyszcza je z zabrudzeń i powtórnie napełnia. Opakowania wielokrotnego użytku mogą być używane nawet do 50 razy – informuje Polskie Stowarzyszenie Zero Waste w ramach kampanii Kaucja wraca.

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama

Średnia stawka za jedną oddaną butelkę w Strefie Euro to ok. 10-25 eurocentów lub odpowiadająca tej stawce suma w kraju spoza Strefy.

Czytaj też: 175 państw podpisało porozumienie dotyczące walki z zanieczyszczeniem plastikiem

Jaki system ma obowiązywać w Polsce?

System kaucyjny ma objąć butelki jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych o pojemności do 3 l i szklane butelki o pojemności do 1,5 l. Butelki miałyby odbierać większe sklepy o pw. powyżej 100 m2, a mniejsze lokale, miałyby możliwości zdecydować, czy chcą dołączyć do systemu. Wszystkie punkty sprzedaży musiałyby pobierać kaucję. 

Przepisy miałyby wejść w życie 1 stycznia 2023 roku, ale cały proces może potrwać nawet do końca 2024 roku.

W międzyczasie znana sieć sklepów Biedronka postanowiła wyjść naprzeciw planom Ministerstwa i zaproponowała własny system. 

Single-use-plastic, czyli dyrektywa plastikowa w Polsce

Od 1 stycznia 2021 roku w Polsce obowiązują przepisy unijnej dyrektywy plastikowej. W życie wszedł zakaz wprowadzania na rynek plastikowych sztućców, talerzy, czy słomek. Ponadto producenci, którzy korzystają z nieprzetworzonych materiałów, płacą dodatkowy podatek. 

Zastępca dyrektora departamentu gospodarki odpadami w resorcie klimatu i środowiska Joanna Darska nadmienia, że single-use-plastic ma w ministerstwie najwyższy priorytet. 

Ten projekt ustawy jest już na etapie Stałego Komitetu Rady Ministrów. Przed nami komisja prawnicza i przyjęcie przez Radę Ministrów. Tutaj staramy się dochować wszelkich starań tak, żeby jak najszybciej ten projekt trafił do parlamentupodała.

źródło: MKiŚ, portalkomunalny.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.