Tarnów będzie miał własny las bożonarodzeniowy

Okres świąt Bożego Narodzenia nie wyklucza możliwości dbania o środowisko naturalne. Podobna myśl przyświecała z pewnością wielu rodzimym działaczom społecznym, którzy nawet w okresie przełomu grudnia i początku stycznia nie próżnowali, organizując kolejne proekologiczne akcje. Do takich właśnie działań należy zaliczyć pomysł wrocławian – mieszkańcy stolicy województwa dolnośląskiego postarali się o choinkę oświetlaną siłą ludzkich mięśni. Gdańszczanie mogli natomiast po raz kolejny wziąć udział w Sylwestrowym Konkursie Butelkowym, propagującym odpowiednie segregowanie śmieci. Szereg pomysłów można znaleźć nawet w związku z pozostałymi po świętach nietrafionymi prezentami. Co natomiast należy zrobić z niepotrzebnymi już drzewkami bożonarodzeniowymi?

Możliwości jest kilka. W zależności od tego, czy nasza choinka była żywa czy sztuczna, można poddać ją stosownemu recyklingowi. Można także pójść za przykładem tarnowian, którzy w tym roku postarali się o bardzo profesjonalne rozwiązanie tego corocznego problemu.

Z inicjatywy kilku radnych z tarnowskiego Osiedla Starówka od bieżącego roku będzie można oddawać świąteczne drzewka i legalnie sadzić je na pozyskanych od gminy działkach. Oczywiście, taka choinka powinna posiadać doniczkę oraz korzenie.

– Jeżeli to drzewo iglaste nie zaczęło jeszcze wegetacji, możemy je trzymać krótko, czyli posadzić niebawem. Ale jeśli wegetacja już nastąpiła, to wtedy to drzewo musimy przetrzymać, aż do momentu, gdy na zewnątrz będą temperatury około 12 stopni Celsjusza. Wtedy dopiero można je posadzić – poucza Jerzy Kowalski, radny Osiedla Starówka, jeden z koordynatorów akcji.

Co ciekawe, jeszcze do niedawna sadzenie bożonarodzeniowych choinek w przestrzeni miasta było nielegalne. Z tego też względu pozyskane drzewka sadzono w miejscach wskazywanych przez darczyńców, najczęściej były to ich własne osiedla. Dzięki staraniom tarnowskich działaczy dopiero w tym roku miasto oficjalnie oddało na utworzenie bożonarodzeniowego lasu dwie działki: zieleniec przy ulicy Wojska Polskiego w Tarnowie oraz skwer przy ulicy Wołodyjowskiego w Mościach.

Akcja prowadzona jest do końca stycznia. Choinkę można przekazać uprzednio kontaktując się z organizatorami za pomocą mediów społecznościowych.

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

Nissan idzie śladem TATA?

Następny artykuł

Dzięki inteligentnej sieci przesyłowej udało rozwiązać się problemy trapiące energetykę od dziesięcioleci

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: , , , ,