Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Terminal instalacyjny dla morskich farm wiatrowych – jest uchwała. Kiedy powstanie?

Terminal instalacyjny dla morskich farm wiatrowych

Terminal instalacyjny dla morskich farm wiatrowych – jest uchwała. Kiedy powstanie?

Kiedy i gdzie powstanie terminal instalacyjny dla morskich farm wiatrowych? 1 marca 2022 roku Rada Ministrów przyjęła uchwałę w tej w sprawie przedłożoną przez ministra infrastruktury. 

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Terminal instalacyjny dla morskich farm wiatrowych

Rząd chce stworzyć odpowiednie zaplecze portowe do obsługi morskich farm wiatrowych w polskiej strefie ekonomicznej na Bałtyku. Niezbędny w tym celu jest terminal instalacyjny dla morskich farm wiatrowych. Powstać ma w Porcie Gdańsk, a zakończenie jego budowy planowane jest 1 czerwca 2025 roku. 

Projekt wpisuje się w pierwszą fazę rozwoju sektora morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Terminal ten powstanie w porcie zewnętrznym, tj. części portu powstałej w wyniku zalądowienia przez przekształcenie akwenu w ląd. 

Za monitorowanie postępu prac dotyczących wybudowania i wyposażenia terminala instalacyjnego odpowiedzialny będzie minister infrastruktury. Terminal to ważna część całego energetycznego systemu offshore. Jak wygląda obecnie rozwój morskiej energetyki wiatrowej w Polsce?

Morska energetyka wiatrowa

PGE i Ørsted starają się wspólnie o obszar 45.E.1 na Ławicy Słupskiej. Ten obszar o powierzchni 17 km2 sąsiaduje bezpośrednio z lokalizacją Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica, największej farmy wiatrowej budowanej na polskich wodach Morza Bałtyckiego i jednej z największych na świecie. Wniosek do Ministerstwa Infrastruktury został złożony 23 lutego 2022 roku. 

Natomiast Polenergia i Equinor wybrały już dostawcę turbin dla elektrowni wiatrowych MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III. Podpisana umowa wskazała Siemens Gamesa jako preferowanego dostawcę morskich turbin wiatrowych. Gigantyczne turbiny na polskim Bałtyku mają osiągać imponującą moc i rozmiary.

Nominalna moc jednej z nich wynosi 14 MW, a dzięki funkcji power boost może ona osiągać imponującą moc nawet 15 MW. To największa morska turbina Siemens Gamesa z napędem bezpośrednim. Jeden obrót wirnika turbiny pozwoli wyprodukować czystą energię elektryczną zaspokajającą potrzeby jednego gospodarstwa domowego w Polsce przez 4 dni. Jeśli jedna turbina będzie się obracać przy pełnej mocy, to w zaledwie 10 minut wyprodukuje tyle zielonej energii, ile przez rok potrzebuje jedno polskie gospodarstwo domowe.


Morska energetyka wiatrowa może stać się ważnym elementem naszej niezależności energetycznej. Chcesz wiedzieć więcej? Zobacz artykuł:


źródło: gov.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.