To nie żart. Góry lodowe u wybrzeży Chin

Dyrekcja Muzeum Morskiego w chińskiej miejscowości Shenzhen ogłosiła konkurs na projekt budynku placówki. Jedną z propozycji przygotowali architekci ze studia OPEN Architecture. Ich projekt obejmuje sześć szklanych konstrukcji przypominających góry lodowe. Skąd ten pomysł?

Tak daleko, tak blisko

Właśnie w ten sposób projektanci chcą zwrócić uwagę na globalny kryzys klimatyczny. Wzrost temperatur, a co za tym idzie topnienie lodowców i podniesienie poziomu mórz i oceanów jest faktem. Musimy zacząć działać już teraz, aby złagodzić skutki zmian. Oczywiście, aby rozwiązać problem potrzeba dużych kroków. Jednak każde działanie, które nagłaśnia temat, jest ważne. Lodowce i góry lodowe są dla większości z nas czymś abstrakcyjnym. Niewiele osób miało szansę odwiedzić np. rejony arktyczne. Dlatego umieszczenie symbolu gór lodowych w przestrzeni dużego miasta sprawi, że przestaną być tak odległe. Dzięki projektowi studia OPEN Architecture mieszkańcy Shenzhen i okolic będą mogli stanąć twarzą w twarz z surową rzeczywistością.

Nie tylko muzeum

Projekt obejmuje sześć budynków w kształcie gór lodowych, które “wyrastają” z wód Zatoki Shenzhen. Wszystkie są połączone ścieżkami, po których mogą spacerować goście muzeum. W środku znajdują się sale kuratorskie, teatr, biblioteka i część edukacyjna dla dzieci. Nocą „góry lodowe” rozświetlają się, przypominając te z regionu Arktyki. W zamyśle projektantów mają one być też siedliskiem naturalnego życia morskiego i populacji ptaków. W planach jest bowiem utworzenie grobli morskiej między falochronami.

źródło: yankodesign.com