Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Zabójczy glifosat. Czy pestycyd zostanie wkrótce zakazany w Europie?

Zabójczy glifosat. Czy pestycyd zostanie wkrótce zakazany w Europie?

Glifosat, czyli związek zaliczany do grupy pestycydów jest szeroko stosowany w rolnictwie. Jego używanie wzbudza wiele kontrowersji. Za rok upłynie czas zezwolenia wydanego na stosowanie glifosatu w Europie. Trwa batalia pomiędzy koncernem i zwolennikami stosowania glifosatu a jego przeciwnikami. Czy związek zostanie wycofany z Europy?

Reklama

Rząd na nie

Francja na czele z Emmanuelem Macronem chce przyspieszyć wycofywanie pestycydów z Europy. Prezydent niedawno mówił, że będzie starał się o bardzo szybkie wprowadzenie zakazu stosowania w europejskim rolnictwie tych kontrowersyjnych środków. Francuski poseł Pascal Canfin zapowiada, że będzie walczył o ten zakaz.

Prezydent Macron wkrótce obejmie przewodnictwo Rady Unii Europejskiej i obiecał, że wówczas będzie dążył m.in. do zmiany w prawie, aby uregulować status stosowania glifosatu. Przypomnijmy, że Francja złagodziła zakaz stosowania pestycydów w 2020 roku, co wywołało burzę wśród opinii. 

Kończy się czas. “Europa musi zakazać glifosatu”

W sprawie wycofania glifosatu do prezydenta Francji wpłynęła petycja pt. „Europejska Inicjatywa Obywatelska”. Postuluje się w niej o bezwzględny zakaz stosowania tego środka. Prośba skierowana jest do prezydenta Francji, aby ten wycofał z użycia syntetyczne środki oraz przeprowadził głęboką reformę rolnictwa i systemu produkcji żywności. 

Chcemy przyszłości bez glifosatu! Apelujemy o publiczne sprzeciwienie się przedłużeniu zezwolenia na stosowanie tego toksycznego pestycydu w Unii Europejskiej oraz o poparcie planu, który zapewni ochronę rolnikom.

W 2018 roku, w odpowiedzi na apele milionów Europejczyków UE praktycznie zakazała stosowania jednego z rodzajów pestycydów, które uszkadzają układ nerwowy pszczół. Obywatele mają nadzieję na więcej.

Obywatele Europy nie chcą pestycydów

Wśród przeciwników stosowania pestycydów jest ogromna część społeczeństwa: organizacje pozarządowe, decydenci i społeczeństwo europejskie. Pod apelem „Ratujmy pszczoły, pomóżmy rolnikom” o wycofanie się ze stosowania pestycydów na rzecz zrównoważonego rolnictwa podpisało się ponad milion obywateli. Teraz organy UE mają weryfikować podpisy, aby przeprowadzić Europejską Inicjatywę Obywatelską.

Dlaczego pestycydy są szkodliwe nie tylko dla pszczół?

Gatunki zwierząt, ptaków i owadów na świecie wymierają. Wśród nich są także zapylacze. Jedna trzecia naszej żywności pochodzi z roślin zapylanych przez pszczoły. Pestycydy są śmiercionośne dla pszczół. Owoce, warzywa, zboża nie wyrosną, jeżeli pszczoły wymrą. Efektem będzie brak żywności.

Z kolei masowe rolnictwo osiągnęło swoją gigantyczną skalę nie przez przypadek, a stało się to poprzez stosowanie odpowiednich nawozów i składników syntetycznych – w tym pestycydów. Pozwalają roślinom rosnąć, likwidując grzyby, bakterie, ale także pożyteczne organizmy. Kto stoi po drugiej stronie i nie chce wycofać się z rynku glifosatu, najbardziej znanego na świecie pestycydu syntetycznego?

Zobacz, co powinieneś wiedzieć o żywności GMO.

Lobby

Organizacje społeczne i ruchy ekologiczne obawiają się, że koncern Bayer-Monsanto nie pozwoli na wydanie wyroku na glifosat. Od jego stosowania uzależniło się wielu rolników, którzy, jak w przypadku głosowania ws. pestycydów w Szwajcarii, finalnie pozostali przy syntetycznych środkach z obawy o utratę plonów. 

Pomimo wielu spraw sądowych i skarg oraz badań, które miały dowodzić, iż glifosat jest niebezpieczny dla ludzi, koncern publikuje badania zaprzeczające tym argumentom. 

Czy jedna z największych firm farmaceutycznych na świecie, która przejęła Monsanto zrezygnuje łatwo ze swojego czołowego produktu? Czy przekona polityków, aby pozostali przy tej kontrowersyjnej, a skutecznej formie zwiększania plonów? 

Glifosat – pestycyd, czyli substancja używana do zwalczania niepożądanych organizmów w rolnictwie, stosowana w celu ochrony roślin i zwiększania plonów. Glifosat ma też za zadanie odchwaszczać duże powierzchnie np. ogrodów, niszcząc korzenie, bulwy i kłącza roślin. 

Syntetyczne pestycydy są uważane za niebezpieczne środki pomimo tego, że zwiększają plony. Mogą znajdować się w pożywieniu i powietrzu. Pestycydy spływają do wód, mogą powodować zatrucia u ludzi i zwierząt. 

źródło: euractiv.com, act.wemove.eu

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.