Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Top 10. Najchętniej czytane teksty w 2022

Top 10. Najchętniej czytane teksty w 2022

Top 10 najchętniej czytanych tekstów w 2022 roku zdominowały artykuły opisujące przełomowe technologie dla klimatu. Jakie? Między innymi bezpłatkowa turbina wiatrowa, perowskity, woskowy magazyn ciepła czy panel wiatrowy, który jest ogrodzeniem. Jeśli je przegapiliście, koniecznie przeczytajcie!

Reklama

1. Bezłopatkowa turbina wiatrowa – wydajna opcja

Bezłopatkowa turbina wiatrowa to opatentowany nieruchomy system pozyskiwania energii wiatru z firmy Aeromine Technologies. Generuje do 50% więcej prądu, niż fotowoltaika zamontowana na dachu przy tym samym koszcie. Jak to działa?

Nieruchome turbiny zaprojektowano tak, aby współpracowały z istniejącym systemem elektrycznym budynku. Twórcy twierdzą, że połączenie turbiny Aeromine z panelem słonecznym zamontowanym na dachu może pokrywać nawet 100% zapotrzebowania na energię budynku, jednocześnie minimalizując potrzebę magazynowania energii. 

Czy to przełom na szybko rozwijającym się rynku wytwarzania energii na dachach? Dowiesz się więcej z artykułu.

2. Fotowoltaika i turbiny wiatrowe – idealne połączenie

Kolejny artykuł, który był chętnie czytany przez czytelników świata OZE w 2022 roku również dotyczy technologii pozyskiwania zielonej energii. Tym razem opisywaliśmy technologię, która łączy w sobie fotowoltaikę i turbiny wiatrowe. PowerNest to połączenie, które daje od 6 do 10 razy więcej energii niż same panele słoneczne zamontowane na tej samej powierzchni. Kluczem do wydajności systemu jest zastosowanie rzędu turbin wiatrowych o pionowej osi i mocy 3 kW przykrytych dwustronnymi panelami słonecznymi.

– PowerNest przyspiesza przepływ wiatru do turbin, 4-krotnie zwiększając ich wydajność, ale także zwiększa moc wyjściową modułów słonecznych o 30% do 40%, kierując wiatr w celu aktywnego chłodzenia paneli od dołu – powiedział Alexander Suma, dyrektor generalny Ibis Power w wywiadzie dla PV Magazine.

Więcej na ten temat dowiesz się z artykułu.

3. Perowskity – nowy światowy rekord wydajności

W zestawieniu top 10 najchętniej czytanych tekstów w 2022 roku nie zabrakło polskiego akcentu. To polska firma Saule Technologies, która jako pierwsza na świecie zaczęła uruchomiła fabryczną produkcję ogniw perowskitowych wydajnych nawet w sztucznym świetle. Sale Technologies cały czas pracuje nad udoskonalaniem swojej technologii. W ramach badań naukowych perowskity Saule osiągnęły wydajność ponad 3 razy większą niż chińska konkurencja – 31%. 

To światowy rekord wydajności perowskitów w warunkach wewnętrznych! Możemy być dumni!

Więcej na ten temat dowiesz się z artykułu.

4. Przydomowa turbina wiatrowa – energia dla każdego

Pozostajemy w Polsce. W kolejnym tekście, który wzbudził zainteresowanie czytelników przedstawiliśmy historię Pawła i Mileny Kustroń z Krosna, którzy skonstruowali własną turbinę wiatrową. Turbina typu wolnoobrotowego ma dwa metry wysokości, przysłonę – podobną, jak w aparacie – i wirnik z łopatkami. Konfuzor, czyli zwężający się korpus, zakończony jest ząbkami, przez co twórcy nazywają go pieszczotliwie “rekinkiem”.

Paweł i Milena Kustroń chcą, aby każdy mógł pozyskiwać energię z wiatru dzięki przydomowym turbinom wiatrowym. Turbina jest cicha, więc mogłaby służyć idealnie do tego celu. 

Więcej na ten temat dowiesz się z artykułu.

5. Pierwszy na świecie woskowy magazyn ciepła 

Pierwszy na świecie woskowy magazyn ciepła powstał w zeroemisyjnym budynku w norweskim mieście Trondheim. Za laboratorium, w którym skonstruowano to innowacyjne rozwiązanie, odpowiedzialny jest Norweski Uniwersytet Nauki i Technologii i firma Sintef. 

Energia produkowana przez panele fotowoltaiczne gromadzona jest w trzech tonach materiału zmiennofazowego (ang.PCM – phase-change material) opartego na organicznym wosku. Naukowcy nazwali to rozwiązanie “bioakumulatorem” i są w trakcie zakładania firmy w celu komercjalizacji technologii.

Na czym dokładnie polega ten magazyn ciepła? Dowiesz się z artykułu.

6. Gigafabryka materiałów akumulatorowych – pierwsza w Europie

Gigafabryka powstała w Radzikowicac w województwie opolskim. Będzie dostarczać materiały akumulatorowe europejskim klientom Umicore z branży motoryzacyjnej. Całość energii elektrycznej potrzebnej do zasilania gigafabryki w Radzikowicach pochodzi z odnawialnych źródeł energii, a konkretnie z farmy wiatrowej zlokalizowanej w Pągowie.

Firma Umicore, która uruchomiła zakład zajmuje się technologią materiałową i recyklingiem.

Gigafabryka w Radzikowicach to kolejny dowód na rozwój łańcucha dostaw związanego z elektromobilnością w Polsce. W naszym kraju w ostatnim czasie powstaje coraz więcej inwestycji tego typu. 

Więcej na ten temat dowiesz się z artykułu.

7. Pierwszy na świecie panel wiatrowy, który jest ogrodzeniem

Kolejnym tekst, który cieszył się dużym zainteresownaiem dotyczył polskiego startupu „Panel Wiatrowy”. Projekt został zainicjowany w 2018 roku w Opolu i współtworzy trzech specjalistów: Tomasz Gruszka, Rafał Juszko, Arkadiusz Zemlak.

Panel wiatrowy to system turbin, który efektywnie wytwarza energię elektryczną z dominujących w Europie wiatrów o niskiej prędkości. Działa w niemal każdym miejscu – zarówno w obszarze zurbanizowanym, jak i pozamiejskim. Dzięki estetycznej formie nie ma negatywnego wpływu na zdrowie człowieka, krajobraz i środowisko naturalne. Dzięki wszechstronnemu zastosowaniu, ma przyczynić się do decentralizacji sieci energetycznej, przyspieszenia elektryfikacji transportu drogowego i redukcji smogu w miastach.

Stanowi dobre uzupełnienie instalacji fotowoltaicznej i tym samym pozwala na dywersyfikację produkcji energii z odnawialnych źródeł. Więcej piszemy o tym w artykule.

8. Fotowoltaika na starych zasadach – zmiana przepisów

Wielu naszych czytelników to osoby, które posiadają lub mają w planach montaż instalacji fotowoltaicznej. Dlatego w stawce top10 najchętniej czytanych tekstów znalazł się artykuł dotyczący nowych przepisów dotyczących fotowoltaiki. Przepisy, które weszły w życia 1 kwietnia 2022 roku sporo namieszały w branży. W przeszłość odszedł działający od 2016 roku system opustów, a pojawił się tzw. net-billing. 

W artykule wyjaśniliśmy czy można zachować system rozliczeń na starych zasadach i jakie płyną z tego korzyści?

9. Dodatek elektryczny – wsparcie w czasach galopujących cen prądu

Tegoroczna sytuacja geopolityczna mocno wpłynęła na rynek cen energii. Dlatego w ramach Tarczy Solidarnościowej rząd ogłosił tzw. dodatek elektryczny, czyli dopłatę do prądu dedykowaną gospodarstwom domowym, które korzystają ze źródeł ogrzewania zasilanych energią elektryczną. 

Dotyczy to osób korzystających z pomp ciepła, pieców i bojlerów. Dodatek elektryczny nie będzie obejmował właścicieli przydomowych mikroinstalacji, ani gospodarstw korzystających z dofinansowania w ramach dodatku energetycznego.  

Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule.  

10. Powódź w Pakistanie – największa katastrofa dekady

W naszym portalu poruszamy też tematy związane ze zmianami klimatu. Niestety z powodu zmian klimatycznych coraz częściej doświadczamy różnych katastrof. Największą, która wydarzyła się w mijającym właśnie roku jest powódź w Pakistanie. Zagroziła ona życiu 50 milionów osób i sprawiła, że ⅓ kraju położonego w południowej Azji znalazła się całkowicie pod wodą. Jej skutki były tragiczne. Tysiące ofiar śmiertelnych, miliony przesiedlonych i ponad milion zniszczonych domów.

Skala niszczycielskich powodzi, które zalały ⅓ Pakistanu to bezdyskusyjnie efekt zmian klimatycznych. Zwłaszcza, że z badań przeprowadzonych po ostatniej, katastrofalnej powodzi, która nawiedziła Pakistan w 2010 stwierdzono, że globalne ocieplenie było znaczącym czynnikiem wywołania tragedii. Inne badanie z 2021 roku udowodniło, że podnoszenie się temperatury globu ma wpływ na zintensyfikowanie sezonu monsunów w południowej Azji. 

Więcej na ten temat przeczytasz w artykule.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.