Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Uchwała antysmogowa dla Śląska uchwalona

Uchwała antysmogowa dla Śląska uchwalona

7 kwietnia 2017 r. o godz. 12:36 Sejmik Województwa Śląskiego uchwalił jednogłośnie uchwałę antysmogową dla województwa śląskiego. To już drugie – po Małopolsce – województwo w Polsce, w którym obowiązywać będą przepisy antysmogowe. Zakazy dotyczą spalania zanieczyszczonego węgla i wprowadzają obowiązek instalowania nowoczesnych kotłów na paliwa stałe.

swiat oze cfs wrze 925x200 1
Reklama

Uchwała wprowadza na terenie całego województwa zakaz spalania węgla brunatnego, paliw stałych produkowanych z wykorzystaniem tego węgla, mułów i flotokoncentratów węglowych oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem, oraz biomasy, której wilgotność przekracza 20%.

Od 1 września 2017 roku nowe instalacje grzewcze będą wyposażone wyłącznie w kotły 5 klasy. Kotły takie emitują podczas spalania od 10 do 15 razy mniej pyłów niż pozaklasowe „kopciuchy”.

Gospodarstwa domowe, w których działają kotły „kopciuchy” starsze niż 10 lat mają czas na wymianę do 1 stycznia 2023. Ostateczną datą wymiany wszystkich kotłów w województwie śląskim jest 1 stycznia 2028 roku. Oznacza to, że w ciągu 10 lat w całym województwie wymienić trzeba będzie ok. 700 tys. kopciuchów.

Od 1 stycznia 2023 roku zaostrzone przepisy dotyczące emisji zanieczyszczeń pyłowych dotyczyć będą również kominków, które będą musiały spełniać wymagania tzw. Ekoprojektu, czyli emisję zanieczyszczeń na poziomie 40 ug/m3.

To jest bardzo ważny moment i zwieńczenie naszej rocznej współpracy z Urzędem Marszałka Województwa – powiedział Patryk Białas z Katowickiego Alarmu Smogowego. Bardzo dużą pomoc uzyskaliśmy od mieszkańców województwa, którzy masowo opowiedzieli się za czystym powietrzem. Zebraliśmy ponad 6000 podpisów popierających uchwałę, a pod nasza petycją podpisało się 400 naukowców z Politechniki Śląskiej. Dzięki potężnemu wsparciu społecznemu okazało się, że walka ze smogiem jest możliwa. Teraz ważne jest byśmy dotrzymywali zapisów nowej uchwały.

Uchwała to początek drogi do celu jakim jest oczyszczenia powietrza w naszym województwie – mówił Rafał Psik z Zagłębiowskiego Alarmu Smogowego. – Będziemy przyglądać się działaniom władz i realizacji postanowień uchwały. Zależy nam szczególnie na zapewnieniu wsparcia finansowego ludziom, którzy cierpią tzw. ubóstwo energetyczne, a których nie będzie stać na wymianę kotłów – dodał.

Uchwałę przeczytasz tutaj.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.