OZE Jak samorządy walczą ze smogiem? 08 maja 2017 OZE Jak samorządy walczą ze smogiem? 08 maja 2017 Przeczytaj także Smog Mieszkańcy będą mogli zaskarżyć programy antysmogowe. Rząd daje nowe narzędzie Rząd chce umożliwić mieszkańcom, organizacjom społecznym i przedsiębiorcom zaskarżanie do sądów administracyjnych lokalnych programów ochrony powietrza. Ta zmiana może zwiększyć presję na samorządy odpowiedzialne za walkę ze smogiem. Dane pokazują bowiem, że mimo obowiązywania uchwał antysmogowych wiele gmin wciąż nie realizuje ich skutecznie. OZE Magazyny energii w Europie rosną zbyt wolno. 470 GWh może nie wystarczyć do 2030 roku Europejski rynek bateryjnych magazynów energii (BESS) rozwija się w rekordowym tempie i w 2025 roku przekroczył 100 GWh łącznej pojemności. Mimo to analizy wskazują, że bez zdecydowanych zmian regulacyjnych i wdrożenia wspólnego europejskiego planu rozwoju magazynów energii Unia Europejska może nie osiągnąć do 2030 roku poziomu magazynowania energii niezbędnego do zapewnienia elastyczności i bezpieczeństwa systemu elektroenergetycznego. 7 kwietnia 2017 r. Sejmik Województwa Śląskiego przegłosował jednogłośnie uchwałę antysmogową dla województwa śląskiego. To już drugie – po Małopolsce – województwo w Polsce, w którym obowiązywać będą przepisy antysmogowe. Zakazy dotyczą spalania zanieczyszczonego węgla i wprowadzają obowiązek instalowania nowoczesnych kotłów na paliwa stałe. Reklama Uchwała wprowadza na terenie całego województwa zakaz spalania węgla brunatnego, paliw stałych produkowanych z wykorzystaniem tego węgla, mułów i flotokoncentratów węglowych oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem, oraz biomasy, której wilgotność przekracza 20%. Więcej o uchwale antysmogowej dla Śląska przeczytasz tutaj. O tym jak samorządy mogą walczyć ze smogiem, specjalnie dla portalu ŚwiatOZE, opowiada Łukasz Tekeli z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. Najlepiej byłoby zadziałać systemowo, czyli na terenie całego kraju wprowadzić pewne przepisy, które by normowały to czym możemy palić i w czym możemy palić. W tym momencie Ustawa Prawo Ochrony Środowiska dopuszcza możliwość uchwał tzw. antysmogowych na poziomach województw. Na razie mamy dwie uchwały antysmogowe (w województwie śląskim i małopolskim) w tym roku dołączą jeszcze Opole i Dolny Śląsk. Z tego co słyszymy, również województwo mazowieckie pracuje nad takimi przepisami. Mam nadzieję, że do końca roku jeszcze dwie uchwały powstaną i będzie to jasny sygnał, że chcemy coś zrobić z powietrzem – mówi Łukasz Tekeli z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. Warto przypomnieć, że 24 kwietnia Sejmik Województwa Małopolskiego przegłosował uchwałę antysmogową dla Krakowa. Uchwała wejdzie w życie 1 lipca tego roku i będzie obowiązywać do 31 sierpnia 2019 roku. Od 1 września 2019 r. w życie wchodzi całkowity zakaz palenia węglem na obszarze gminy miejskiej Krakowa. Więcej przeczytasz tutaj. Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.