Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu do 2030 roku chce przejść na OZE

Uniwersytety Ekonomiczny we Wrocławiu planuje do 2030 roku przejście w 100% na energię z odnawialnych źródeł. W ten sposób dołącza do międzynarodowej inicjatywy Climate Reality Project, którą zapoczątkował były amerykański wiceprezydent Ala Gore.

Pod planem przejścia Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu w 100% na OZE podpisali się: prof. Andrzej Kaleta, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego, prof. Bożena Ryszawska – liderka uniwersyteckiego zespołu „Green Team” oraz Shook Bidarian, reprezentantka Climate Reality Project. W ten sposób uczelnia jako pierwsza w Polsce zadeklarowała „zieloną rewolucję” energetyczną w swoim kampusie.

OZE na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu propagują członkowie zespołu „Green Team”, który powstał pod koniec ubiegłego roku. Należą do niego naukowcy i pracownicy uczelni. Wspólnie opracowują wdrażanie czystych technologii i mieli już okazję uczestniczyć w unijnym projekcie Climate-KIC „Pioneers into Practice”.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Natomiast Climate Reality Project to instytucja założona przez laureata pokojowej nagrody Nobla i byłego amerykańskiego wiceprezydenta – Ala Gore’a. Celem jej działalności jest przyspieszenie „zielonej rewolucji” energetycznej, czyli przejścia na odnawialne źródła energii.

Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu od pewnego czasu stara się podnieść swoją efektywność energetyczną. Przeprowadził m.in. audyty energetyczne swoich budynków oraz złożył wniosek o unijną dotację z Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko” na mikroinstalacje fotowoltaiczne. Konkurs na dofinansowanie zostanie rozstrzygnięty w czerwcu.

W planach uczelni jest również nawiązanie współpracy ze Spółdzielnią Mieszkaniową Wrocław-Południe, która jako pierwsza w Polsce na blokach mieszkalnych zainstalowała panele fotowoltaiczne.