Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

USA przyspiesza rozwój energetyki jądrowej: Senat przyjął ustawę ADVANCE

USA przyspiesza rozwój energetyki jądrowej: Senat przyjął ustawę ADVANCE

To ponadpartyjna zgoda. Senatorzy obu stron politycznych zdecydowaną większością głosów przyjęli tzw. ustawę ADVANCE. Ma ona na celu uproszczenie procedur i ułatwienie uzyskiwania pozwoleń w zakresie budowania elektrowni atomowych. 

Reklama

USA chce przyspieszenia 

W poniedziałek, 17 czerwca, Instytut Information Technology and Innovation Foundation (ITIF) opublikował raport zatytułowany „How Innovative Is China in Nuclear Power?”.  Jak wskazuje nazwa dokumentu, przedmiot opracowania stanowi chiński sektor energetyki jądrowej. 

Analitycy raportu wzięli pod lupę zarówno cele Państwa Środka w tym obszarze, jak i dotychczasowe osiągnięcia, wysuwając na koniec śmiały wniosek, który mógł nie spodobać się stronie amerykańskiej.

Eksperci alarmują: Stany Zjednoczone 15 lat za Chinami?

Stany Zjednoczone są krajem posiadającym obecnie największą liczbę elektrowni atomowych na świecie. Na terenie 28 stanów znajduje się ich łącznie aż 54, w tym 94 reaktory (dane z U.S. Energy Information Administration). 

Choć liczba tego typu elektrowni w Chinach jest jednoznacznie mniejsza – szacunki rządowe wskazują na 23 elektrownie atomowe z łącznie 55 reaktorami – to zdecydowanie na ich korzyść świadczy tempo rozwoju tego rodzaju projektów.

Plany Państwa Środka w tym zakresie są wyjątkowo ambitne. Do 2035 roku, a zatem w ciągu zaledwie 15 lat (cel realizowany jest w latach 2020-2035) chcą wybudować 150 nowych reaktorów jądrowych. 27 z nich już znajduje się na etapie budowy.

Komentatorzy widzą w tym obszarze błąd Stanów Zjednoczonych, które aktualnie nie budują żadnej elektrowni. Ostatnie dwie uruchomiono w latach 2023 i 2024 – nie bez opóźnień. Były to pierwsze elektrownie jądrowe w tym kraju od trzech dekad. 

Temat ten poruszaliśmy przy okazji wizyty Prezydenta Andrzeja Dudy w Plant Vogtle, poniżej:

Tempo budowy elektrowni to jednak nie wszystko. Autorzy raportu ITIF wskazują na mocne strony Chin w zakresie innowacji organizacyjnych, systemowych i przyrostowych. 

– W latach 2008–2023 udział Chin we wszystkich patentach jądrowych wzrósł z 1,3% do 13,4%, a kraj ten jest liderem pod względem liczby wniosków patentowych na syntezę jądrową – czytamy.

Czy Amerykanie faktycznie mają się czego obawiać? 

Eksperci, odpowiadając na to pytanie, zgodnie twierdzą, że tak. Podają też śmiałą tezę: Chiny prawdopodobnie wyprzedzają Stany Zjednoczone o 10–15 lat pod względem zdolności do wdrażania na dużą skalę reaktorów jądrowych czwartej generacji.

Czy odpowiedzią USA na nieprzychylne dane będzie ostatnio przyjęta przez Senat ustawa?

Ustawa ADVANCE przegłosowana

Kolejnego dnia po publikacji głośnego raportu pod obrady Senatu USA trafiła ustawa o przyspieszeniu wdrażania wszechstronnej, zaawansowanej energii jądrowej na rzecz czystej energii (ADVANCE). 

Nie zważając na podziały i przynależność partyjną, amerykańscy senatorowie zaskakującą większością 88 do 2 głosów zagłosowali za jej przyjęciem. Część z polityków argumentowała swoją decyzję walką ze zmianami klimatu, część dostrzegła szansę na wzrost miejsc pracy, a jeszcze innym przyświecał cel zapewnienia niezależnych i bezpiecznych dostaw energii elektrycznej mieszkankom i mieszkańcom Stanów. 

Teraz dokument trafi do podpisu przez prezydenta, Joe Bidena. 

– Dzisiaj wysłaliśmy ustawę ADVANCE na biurko prezydenta, ponieważ Kongres wspólnie pracował nad uznaniem znaczenia energii jądrowej dla przyszłości Ameryki i wykonaliśmy swoje zadanie – powiedziała republikanka Shelley Moore Capito, członkini komisji.

Nowo przyjęta ustawa ma na celu uproszczenie procedur oraz obniżenie kosztów regulacyjnych dla przedsiębiorstw, które starają się o licencjonowanie zaawansowanych technologii reaktorów jądrowych. Ma także przyspieszyć wydawanie licencji dla obiektów w niektórych lokalizacjach oraz wpłynąć na rozwój sektora energetyki jądrowej w kraju. 

Źródła: reuters.com, epw.senate.gov

Fot.: bumblee-dee; pexels / canva.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.